Reklama

Reklama

Została zdymisjonowana, bo jest muzułmanką? Johnson zlecił postępowanie

Nusrat Ghani, brytyjska posłanka Partii Konserwatywnej twierdzi, że została zwolniona ze stanowiska wiceministra, gdyż jest muzułmanką. W poniedziałek biuro premiera Borisa Johnsona o wszczęciu postępowania w tej sprawie.

- W czasie, gdy po raz pierwszy wysunięto te zarzuty, premier zalecił jej złożenie formalnej skargi do CCHQ (kierownictwa Partii Konserwatywnej red.). Nie skorzystała z tej propozycji. Premier poprosił teraz urzędników o ustalenie faktów na temat tego, co się stało. Jak mówił wtedy, premier traktuje te zarzuty bardzo poważnie - oświadczył rzecznik Johnsona.

Boris Johnson traktuje zarzuty Nusrat Ghani bardzo poważnie

49-letnia obecnie Ghani objęła na początku 2018 roku stanowisko wiceministra transportu ds. lotnictwa i transportu morskiego w gabinecie Theresy May i utrzymała je, gdy w lipcu 2019 roku funkcję premiera przejął Johnson. Ale straciła je w lutym 2020 roku podczas niewielkiej rekonstrukcji rządu.

Reklama

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Sunday Timesa" Ghani powiedziała, że była zaskoczona decyzją, ale uważała ją za wyłącznie związaną z polityką, jednak później na spotkaniu z whipami (posłami odpowiedzialnymi za dyscyplinę klubową red.), dowiedziała się czegoś innego. 

"Powiedziano mi, że na spotkaniu na Downing Street w sprawie rekonstrukcji 'muzułmańskość' została podniesiona jako 'kwestia', że mój status 'muzułmańskiej minister' sprawiał, że koledzy czuli się niekomfortowo i istniały obawy, że 'nie byłam lojalna wobec partii, ponieważ nie zrobiłam wystarczająco dużo, aby bronić partii przed zarzutami islamofobii" - mówiła Ghani.

Ghani zadowolona ze wszczęcia postępowania

Ghani z zadowoleniem przyjęła decyzję o wszczęciu śledztwa. "Jak powiedziałam premierowi wczoraj wieczorem, chcę tylko, aby potraktowano to poważnie i aby przeprowadził on dochodzenie. Z zadowoleniem przyjmuję jego decyzję, aby zrobić to teraz. Zakres uprawnień dochodzenia musi obejmować wszystko, co zostało powiedziane na Downing Street i przez whipa" - napisała na Twitterze.

Zarzuty Ghani są kolejną w ostatnich dniach kontrowersją dotyczącą zasad panujących w klubie Partii Konserwatywnej. W zeszłym tygodniu dwóch posłów mówiło o zastraszaniu i szantażowaniu tych, których podejrzewano o chęć głosowania niezgodnie z polityką rządu.

W obecnym rządzie Johnsona jest dwóch ministrów, których korzenie wywodzą się z krajów muzułmańskich - minister zdrowia Sajid Javid i minister edukacji Nadhim Zahawi.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy