Zatrzymano chiński statek. Mógł plądrować wraki brytyjskich okrętów
Statek zarejestrowany w Chinach został zatrzymany u wybrzeży Johor w Malezji. Znaleziono na nim pocisk armatni, który prawdopodobnie pochodzi z okresu II wojny światowej. Pojawiły się wątpliwości, czy statek nie uczestniczył w plądrowaniu brytyjskich okrętów.

Rozpoczęto badanie, które sprawdzi, czy barka była zaangażowana w rozkradanie wraków brytyjskich okrętów wojennych na Morzu Południowochińskim.
Celem grabieży miały być krążownik linowy HMS Repulse i pancernik HMS Prince of Wales. Jak przypomina ABC News, statki zostały zatopione w 1941 roku przez japońskie torpedy - kilka dni po ataku na Pearl Harbor. Wówczas zginęło 842 marynarzy, a wraki zostały uznane za groby.
Władze dostały wiadomość o chińskim statku, który pojawił się w tamtej okolicy, od rybaków i nurków.
Zatrzymano chiński statek. Trwa sprawdzanie, czy uczestniczył w grabieży
Agencja morska podała, że statek zatrzymano w niedzielę u wybrzeży Johor, południowego stanu Malezji, ponieważ bez zezwolenia tam zakotwiczył. Na pokładzie znajdowało się 21 Chińczyków, 10 z Bangladeszu i Malezyjczyk.
Teraz, aby zidentyfikować pocisk armatni znaleziony na statku, Departament Dziedzictwa Narodowego wraz z innymi organami będą współpracować nad sprawą. W ubiegłym tygodniu pojawiły się głosy ze strony brytyjskiej. Brytyjskie Narodowe Muzeum Królewskiej Marynarki Wojennej podało, że jest "zaniepokojone widocznym wandalizmem dla osobistego zysku".
Agencja ma jednak pewne podejrzenia. Twierdzi, że zardzewiały pocisk może mieć związek z przejęciem przez policję dziesiątek niewybuchów, które znajdowały się na prywatnym wysypisku w Johor. Gazeta New Straits Times podała, że funkcjonariusze przeprowadzili w tamtym miejscu kontrolowane detonacje.
Materiał określany mianem przedwojennej stali jest o tyle cenny, że po przetopieniu mógłby się nadawać do wykorzystania przy produkcji pewnych urządzeń naukowych. W 2015 roku miała miejsce podobna sytuacja. "Poszukiwacze skarbów użyli domowych materiałów wybuchowych w 2015 roku do zdetonowania ciężkich stalowych płyt na statkach w celu łatwego zbierania" - dodaje ABC News.