Wybory do najstarszego parlamentu w Europie
W Islandii odbywają się wybory do parlamentu, najstarszego organu władzy ustawodawczej w Europie, istniejącego od 930 roku. Faworytem jest rządząca, centroprawicowa Partia Niepodległości (PN).
Uprawnionych do głosowania do jednoizbowego parlamentu (Althingu) jest 220 tysięcy wyborców. Wybierać oni będą w jednej turze 63 deputowanych.
Według sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik Frettabladid, PN cieszy się poparciem 42,2 proc. wyborców, a jej przeciwniczka - socjaldemokratyczny Sojusz - 24,6 proc. Obecnie współrządząca Partia Postępowa (PP) (dawna partia agrarna) straciła na znaczeniu i może stracić połowę swych dotychczasowych 12 mandatów parlamencie.
Jednak od czasu uzyskania niepodległości przez Islandię w 1944 roku żadna partia nie mogła rządzić samodzielnie i musiała zawierać sojusze koalicyjne.
Główna partia rządząca - Partia Niepodległości premiera Geira Haarde - oparła swój program wyborczy na wzroście gospodarczym kraju, co przekłada się na jeden z najwyższych na świecie poziomów życia.
Islandia nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak jest od 1993 roku w Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej. Kwestia członkostwa w UE i wejścia do strefy euro nie była obecna w kampanii wyborczej.
Lokale wyborcze będą czynne od godziny 11.00 do godziny 0.00.
INTERIA.PL/PAP