Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Wszystko o wizach do USA

Jak wygląda procedura ubiegania się o wizę? Jakie pytania są zadawane podczas rozmowy z konsulem i dlaczego trzeba zapłacić za samą rozmowę nawet, jeśli się tej wizy nie dostanie? Na te i inne pytania odpowiadał gość CZATerii, zastępca konsula generalnego USA w Krakowie - Jeffrey Vick.

/INTERIA.PL

Kiedy będziemy otrzymywać wizy do USA?

Jeffrey Vick: Po pierwsze mam dobrą wiadomość na ten temat. Właściwie obecnie ok. 90 proc. Polaków, którzy ubiegają się o wizy, otrzymuje je. Wielu z tych, którzy nie otrzymują wiz, miało w przeszłości problemy w Polsce lub w USA. To oznacza, że 94-95 proc. przeciętnych Polaków ubiegających się o wizę otrzyma ją. Obecnie jest to więcej niż kiedyś w przeszłości. Jeśli porównamy marzec tego roku z marcem tamtego roku mamy 8 proc. wzrostu w ilości wydanych wiz.

Jakie pytania zadawane są osobom, które przychodzą po wizę?

- Amerykańskie prawo imigracyjne wymaga, aby podczas rozmowy z konsulem ustalić czy osoba ubiegająca się o wizę ma dobre związki z krajem rodzinnym. W związku z tym oficer konsularny często zadaje pytania związane z sytuacją osobistą osoby ubiegającej się, np. możemy pytać osobę co ona robi, jakie zajmuje stanowisko i jak długo pracuje.

- To, co nas interesuje, to ustalenie czy dana osoba ma powód powrotu do Polski po pobycie w USA. Jeśli osoba nie pracuje, jest studentem, emerytem, ale ma na tyle silne związki rodzinne z Polską, to przekona konsula że powróci do Polski po wizycie w USA. 84 proc. osób, które otrzymały wizy, wraca.

Czy jako obywatel Polski mogę kupić dom w USA i czy będę miał problemy z otrzymaniem wizy?

- To dobre pytanie. Jeśli polski obywatel posiada środki na zakup domu w USA zwykle nie powinien mieć kłopotów w otrzymaniu wizy na podróż do USA. Ponieważ jeśli mają środki na zakup domu w USA, to z pewnością mają dobrą sytuację materialną w Polsce, np. swoją firmę i to przekonuje nas, że powrócą do Polski po pobycie w USA. Ponieważ traktują zakup domu jako inwestycję lub np. dom wypoczynkowy na wakacje.

Dlaczego, mimo tego, że Polska od wielu lat wspomaga USA w wojnie, nadal traktowana jest jak przysłowiowy "murzyn"? My dajemy wiele, a w zamian nie otrzymujemy nic.

- Jako alianci w NATO jesteśmy zobowiązani do obrony krajów członkowskich w NATO i nasi polscy przyjaciele muszą zrozumieć, że kiedy zostaliśmy zaatakowani w 2001 r., to obligowało kraje członkowskie NATO do wspólnych wysiłków w celu wzajemnej obrony. Jesteśmy bardzo wdzięczni za polskie uczestnictwo. W przypadku gdyby Polska kiedykolwiek została zaatakowana, będziemy na pewno w Polsce jako obrońcy.

Od którego roku życia można ubiegać się o wizę do USA?

- Zapraszamy wszystkich Polaków do wyjazdu turystycznego do USA. Każdy może ubiegać się o wizę; każdy może przyjść do konsulatu - od nowo narodzonych dzieci do obywateli mających 100 lat. Należy pamiętać, że dzieci powinny ubiegać się o wizę za pozwoleniem dorosłych opiekunów.

Jak wygląda procedura ubiegania się o wizę?

- W tej chwili jest to procedura łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej, a będziemy ją jeszcze bardziej upraszczać. Po pierwsze, należy znaleźć naszą stronę internetową i tam znajdują się wszystkie niezbędne informacje - www.krakow.usconsulate.gov.

- Jest to krok pierwszy i wszystko można wykonać, nie oddalając się od komputera. Pierwszym krokiem jest umówienie terminu z konsulem. Robi się to telefonicznie, dzwoniąc na podany nr infolinii. Termin spotkania uzyskuje się w ciągu dwóch dni.

- Drugi krok to wypełnienie formularza wizowego online, który pobiera się z naszej strony internetowej. Następnie należy wydrukować wypełniony formularz i przynieść go ze sobą na rozmowę z konsulem. W drodze na to spotkanie, lub w innym dogodnym dla siebie terminie należy wnieść opłatę - równowartość $100. Następnie, kiedy przychodzimy na rozmowę do konsulatu, osoba zostaje wprowadzona do działu wizowego, gdzie skanowane są odciski palców i kieruje się na rozmowę, która trwa od 3 do 5 min.

- Zajmuje to około 1,5 godziny. Dobra wiadomość jest taka, że w przyszłości procedura ta potrwa o wiele krócej. Zapomniałem powiedzieć, że należy przykleić fotografię na wniosku wizowym, jednak w przyszłości będzie można zeskanować swoją fotografię i umieścić ją na wniosku wizowym. W przyszłości będzie można również zrobić przelew. Każdy polski obywatel, który przyjdzie do mojego działu w konsulacie będzie traktowany sprawnie i z szacunkiem. Mam nadzieje, że będziecie państwo zadowoleni z naszych usług. Gdybyście nie byli, będę wdzięczny, jeśli mnie o tym zawiadomicie.

Dlaczego za samą rozmowę o wizę trzeba płacić takie pieniądze? (chyba ze 100$) Dlaczego nie ma tej opłaty dopiero jak się wizę otrzyma?

- Nasze prawo stanowi, że każda osoba ubiegająca się o wizę musi płacić opłatę ponieważ niezależnie czy ją dostanie wizę, czy nie, my musimy być w Polsce na stanowiskach, przeprowadzać rozmowy wizowe i po to jest ta opłata, aby pokryć te wydatki. Dobra wiadomość jest taka, że wizy, które Państwo otrzymujecie są na 10 lat, a więc nie jest to duży wydatek. Osobom, które nie dostały wizy mogę powiedzieć, że jest mi przykro i mam nadzieję, że się to zmieni i wkrótce będą mogły ją otrzymać.

Czy - jako urzędnik rządu USA - jest Pan w stanie powiedzieć, czy są plany zniesienia wiz dla Polaków, mając na uwadze fakt, iż jeden z bliższych sojuszników USA w UE jest jednym z nielicznych krajów UE z obowiązkiem wizowym.

- Nasze prawo imigracyjne jest takie samo dla wszystkich. W zeszłym roku Kongres USA dokonał tymczasowej zmiany, która stanowiła, że kraje gdzie procent odmów wynosi mniej niż 10 będą mogły wejść do programu zniesienia wiz. Niestety w tym czasie Polska nie zakwalifikowała się do tego programu.

- Polska nie była tutaj odosobniona. Były również inne kraje, które się nie zakwalifikowały. W chwili obecnej próg wynosi 3 proc. - tak jak poprzednio. Rozumiem, że w Kongresie Amerykańskim są głosy osób, które chciały powrócić do tego 10 proc. progu, jak to było wcześniej, ale nie spotyka się to z wielkim poparciem. - Dobra wiadomość jest taka, że w marcu tego roku, procent odmów w Polsce obniżył się w stosunku do roku ubiegłego, i myślę że nadal będzie spadał. Mam nadzieje, ze wkrótce powitamy Polskę wśród krajów ze zniesionymi wizami.

Po co w ogóle wizy?

- To także bardzo dobre pytanie. Powiem krótko. Wszystkie kraje na świecie korzystają z wiz, aby mieć kontrolę nad ilością osób, które odwiedzają ich kraje. Celem wizy jest skontrolowanie obywatela, zanim wsiądzie na statek czy pokład samolotu. Każdy kraj ma swoje przepisy wizowe oparte na historii danego kraju i na wymaganiach związanych z bezpieczeństwem.

- Jeśli mówimy o USA, to łatwiej i lepiej jest skontrolować jakiegoś obywatela, zanim pojawi się on na granicy USA niż później odsyłać go do kraju jego pochodzenia. Myślę, że łatwiej jest, jeśli osoba otrzyma odmowę w kraju, z którego pochodzi. Wiele krajów ma na celu wejście do programu, kiedy obywatele będą mogli swobodnie podróżować. Dobrym przykładem jest podróżowanie po krajach strefy Schengen w celach turystycznych. Innym przykładem jest podróżowanie między USA i Kanadą. Dotyczy to krajów, które dojdą do odpowiednich porozumień i obydwu stronom będzie to odpowiadać. Mam nadzieję, że w przeszłości cały świat będzie uczestniczył w takim programie bezwizowym i każdy będzie mógł swobodnie podróżować. Wówczas moja praca nie będzie już potrzebna.

Czat z Jeffreyem Vickiem - zobacz pełną relację!

- Nie mogę skomentować przyczyn otrzymywania odmów przez osoby ubiegające się o wizy w innych krajach. Zgadzam się z tym, że % odmów wizowych w Polsce jest zbyt wysoki. Dla mnie każda osoba, która chce podróżować do USA i ma zamiar powrócić do Polski, powinna być w stanie otrzymać wizę. Wiem, że odmawiamy wydania wizy osobom, które mają takie intencje i zdaję sobie sprawę dlaczego dla nich to tak źle wygląda. Jednakże to, co my robimy, nie jest to nauka, jest to sztuka. Aby być lepszym w tym, co robimy, prowadzimy badania. Np. bierzemy losowo grupę 300 osób z Polski, które otrzymały wizę i wyjechały do USA i sprawdzamy, czy te osoby powróciły.

- W ostatnich badaniach stwierdziliśmy, że odmówiliśmy większej ilości osób niż powinnyśmy. Jednakże jest dla mnie prawie niemożliwe kiedy przeprowadzam rozmowę wizową, aby czytać w myślach tej osoby. Jedyną rzeczą na której się opieram to moje pytania do danej osoby, dot. jej sytuacji w Polsce i moją wiedze, w stosunku do tych pytań i odpowiedzi, która by świadczyła o intencjach osoby ubiegającej się o wizę. Dlatego, wcześniej powiedziałem, że ilość wydanych wiz wzrosła - ponieważ to jest to, w co wierzę. Wierzę, że obywatele polscy ubiegający się o wizy mają szczere intencje w ubieganiu się o wizę do USA.

Chcę jechać do USA na wakacje. Czy jeśli pójdę do biura podróży i kupię wymarzoną wycieczkę, dostanę wizę?

- Tak jak mówiłem wcześniej: osoba ubiegająca się o wizę musi przedstawić dobrą sytuację w Polsce. Jeśli mogła kupić wycieczkę do USA, to pewnie ma taką dobrą sytuację materialną. Jednakże, i to jest rada, której udzieliłbym nawet własnej matce, idź najpierw ubiegaj się o wizę później kup wycieczkę. Jeśli otrzymasz wizę, będzie ona na 10 lat, a więc najpierw wiza, później wycieczka.

- Myślę, że ważne jest abyście państwo zrozumieli, że nasz wydział konsularny to nie ten sam wydział, w którym wasi rodzice się ubiegali o wizę. Nie jest to nawet ten sam wydział, jaki był 5-7 lat temu. Wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej w Polsce jesteśmy coraz częściej w stanie mówić TAK. Nawet jeśli sytuacja w Polsce nie była tak dobra jak teraz, wciąż chcemy widzieć państwa w USA.

A jeżeli nie dostanę wizy, będę wiedział, z jakiego powodu i co mam zrobić na przyszłość?

- Prawo imigracyjne wymaga przedstawienia pisemnego, dlaczego państwo nie dostali wizy. Zwykle nie wyszczególniamy dlaczego nie dostaliście wizy, np. "nie dostałeś wizy, bo nie masz dobrej pracy". Zazwyczaj jest to kilka powodów na raz. Rozumiem jednak pytanie i chciałbym być bardziej pomocny w odpowiedzi. Zwykle, kiedy odmawiamy wizy, to wtedy kiedy osoba ubiegająca się nie przekonała konsula, że nie ma zamiaru emigrować do USA. Dokładne przyczyny takiej odmowy różnią się tak, jak różnią się sytuacje osób ubiegających się o wizę. To, co może być dobrą pensją dla osoby wychowującej 4 dzieci, stanowi inny dochód dla osoby mieszkającej z rodzicami. Nie chodzi tylko o pieniądze, chodzi o ogólną sytuację danego petenta.

- Trudno porównywać sytuacje właściciela gospodarstwa rolnego z woj. karpackiego i dolnośląskiego, gdzie różny może być dochód. Nie wchodzimy w takie dokładne tłumaczenie powodów odmów wizowych, aby nie wchodzić w niepotrzebną argumentację - byłoby to niezręczne, ale także opóźniłoby dalsze rozmowy z osobami oczekującymi. Osoba, która otrzymała odmowę wydania wizy powinna poczekać, zanim ponownie będzie się ubiegała, aby jej sytuacja ustabilizowała się na tyle, że jest w stanie przekonać konsula, że nie wyjeżdża w celach emigracyjnych.

- Ten czas może się różnić. Może wynosić pół roku. Dana osoba może założyć rodzinę. To, że wcześniej odmówiono wydania wizy nie znaczy, że w przyszłości tej wizy nie otrzyma. Sam wielokrotnie wydawałem wizy osobom, które wcześniej miały odmowy, właśnie dlatego ze ich sytuacja uległa zmianie.

Czy Amerykanie, którzy przyjeżdżają do Polski, też muszą mieć wizę?

- Amerykanie, którzy przyjeżdżają do Polski w takich, a nie innych celach, potrzebują wiz - studenci, osoby, które chcą podjąć pracę i w innych celach. Np. ja mam wizę. Ostatnio Amerykanie, którzy przyjeżdżają do strefy Schengen w celach biznesowych lub turystycznych, nie potrzebują wiz i jeżeli rządy tych krajów będą chciały zmienić tę sytuację, to oczywiście mają prawo.

- Mam jednak nadzieję, że zmierzamy w kierunku, że obywatele wszystkich krajów w Schengen będą mogli podróżować w ruchu bezwizowym. Dlatego po co robić krok do tyłu, kiedy wszystkim nam chodzi o to, aby robić krok do przodu.

- Dziękuje za tę rozmowę. Chciałbym też podkreślić, że zapraszamy wszystkich do odwiedzenia USA. Mamy w Stanach długą tradycję zapraszania Polaków. W moim rodzinnym stanie Texas mogłem pojechać do małego miasteczka, które się nazywało Częstochowa i rozmawiać z Ojcem Moczygębą, który jest bardzo znaną postacią wśród Polonii amerykańskiej tam mieszkającej. Spotykałem Polaków w różnych częściach USA i od kiedy nauczyłem się j. polskiego mogłem ich lepiej odróżniać wobec tego zapraszam wszystkich państwa do odwiedzenia USA i mam nadzieję, że będzie się Wam tam tak podobało, jak mi się podoba w Polsce. Czat z Jeffreyem Vickiem - zobacz pełną relację!

Byłeś w USA i możesz podzielić się doświadczeniami związanymi ze zdobywaniem wizy? Załóż profil i napisz swój artykuł (KLIKNIJ). Pod koniec kwietnia nagrodzimy najciekawsze teksty!

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Polacy wykluczeni z loterii wizowej

Lech Kaczyński w USA. O wizach cisza

NYT: Wynagrodzić Polakom afront. Np. znosząc wizy

Wizy dla Polaków z powodu przedłużeń pobytu

USA: Nowe przepisy w ruchu bezwizowym

INTERIA.PL

Zobacz także