Reklama

Reklama

USA: Potężne huragany w pięciu stanach

Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się przez pięć stanów USA - Nebraskę, Iowa, Minnesotę, Kansas, Michigan i Wisconsin. Ich przyczyną była niespotykanie wysoka temperatura w grudniu - 21 stopni Celsjusza. Porywy wiatru osiągały prędkość ponad 160 km na godzinę. Zginęło co najmniej pięć osób.

Co najmniej pięć osób zginęło z powodu huraganowych wiatrów, jakie w środę nawiedziły środkowy zachód USA. Gwałtowne burze i tornada przeszły przez Nebraskę, Iowa, Minnesotę, Kansas, Michigan i Wisconsin - podaje Associated Press.

Na razie wiadomo, że jedna osoba zginęła w Minnesocie, trzy w Kansas i jedna w Iowa.

21 stopni Celsjusza w połowie grudnia

Gwałtowne burze i tornada były prawdopodobnie wywołane niespotykanie wysoką temperaturą jak na grudzień, która w środę w Wisconsin sięgnęła 21 stopni Celsjusza.

Przez region Wielkich Równin przeszło ponad 20 tornad. Gubernatorzy Kansas i Iowa ogłosili stan nadzwyczajny.

Reklama

W środę władze skierowały ostrzeżenia przed silnymi wiatrami do około 36 mln osób. Ewakuowano część Oklahomy.

Minnesota: Pierwsze w historii tornado w grudniu

Wiatry powalały drzewa i linie energetyczne, powodując powszechne przerwy w dostawie prądu, notowała Krajowa Służba Pogodowa.

Biuro Krajowych Służb Pogodowych (NWS) w Minnesocie poinformowało, że środowa burza i huraganowe wiatry to pierwsze w historii tornado, odnotowane w tym stanie w grudniu.

W niektórych rejonach porywy wiatru osiągały prędkość ponad 160 km na godzinę, zrywały dachy z domów i przewracały naczepy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje