Reklama

USA: "Należy szukać porozumienia, które uzdrowi Grecję"

Prezydent Barack Obama rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz premierem Grecji Aleksisem Ciprasem o greckim kryzysie - poinformował we wtorek rzecznik Białego Domu. Zastrzegł, że nie toczą się dyskusje o dwustronnej pomocy USA dla Grecji.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że USA "w dalszym ciągu apelują do wszystkich stron (Grecji oraz jej wierzycieli ze strefy euro) o konstruktywne negocjacje" w celu wypracowania kompromisu. Zdaniem Białego Domu pozostanie Grecji w eurolandzie leży w interesie wszystkich, w tym także Stanów Zjednoczonych.

Earnest pytany, czy administracja USA rozważa dwustronną pomoc dla Grecji, powiedział, że nie jest poinformowany o tym, by toczyły się na ten temat jakiekolwiek dyskusje.

Trwałe porozumienie

Poinformował, że zanim Obama rozmawiał z Ciprasem, wcześniej już we wtorek rano skonsultował się telefonicznie z Merkel.

Reklama

" Przywódcy (Merkel i Obama) stwierdzili zgodnie, że w interesie wszystkich jest osiągnięcie trwałego porozumienia, które pozwoli Grecji na wznowienie reform, powrót na ścieżkę wzrostu i osiągnięcie zdolności do obsługi własnego długu w ramach strefy euro" - napisał w komunikacie Biały Dom.

Uzdrowić Grecję

Wcześniej, już w poniedziałek, prezydent USA rozmawiał o Grecji także z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Jak podał Biały Dom w komunikacie po tamtej rozmowie, przywódcy uzgodnili, że należy szukać porozumienia, które uzdrowi Grecję, nie wykluczając jej ze strefy euro. "Będzie to wymagało trudnych decyzji z obu stron" - napisano w komunikacie.

Potrzebny kompromis

Komentując niedzielne referendum, w którym Grecy zdecydowanie odrzucili ofertę zagranicznych wierzycieli w sprawie dalszej pomocy, Biały Dom już w poniedziałek zaapelował do Grecji i liderów eurolandu o kompromis, który pozwoli temu krajowi na pozostanie w eurolandzie. USA apelują do stron o przyjęcie pakietu, obejmującego zarówno reformy w Grecji, jak i finansowanie dla tego zadłużonego kraju.

Umorzyć część długu

W USA dość powszechna jest krytyczna opinia, wyrażana w przeszłości także przez przedstawicieli administracji USA, zgodnie z którą program naprawczy dla Grecji zbytnio koncentrował się na polityce oszczędności (ang. austerity), a za mało na środkach promujących wzrost gospodarczy. Wielu amerykańskich ekonomistów uważa, że wierzyciele ze strefy euro powinni umorzyć Grecji przynajmniej część długu.

-  Wierzymy, że w interesie USA i globalnym jest, by różnice (miedzy Grecją i jej wierzycielami) zostały zniwelowane, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na Europejczykach -powiedział Earnest, pytany czy euroland powinien umorzyć Grecji dług.

 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama