USA: Kobieta na czele agencji wywiadu
Po raz pierwszy w historii USA kobieta objęła kierownictwo jednej z agencji wywiadowczych. Wywiad amerykański, podobnie jak wojsko i dyplomacja, ulegają coraz większej feminizacji.
Letitia A. Long, która w rządzie przepracowała 32 lata, z czego ponad 20 w agencjach wywiadu, będzie dyrektorem Krajowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (National Geospatial-Intelligence Agency - NGA). Jest to jedna z 16 agencji wywiadowczych w USA działających w różnych resortach, głównie w Pentagonie.
NGA zajmuje się zbieraniem i analizowaniem zdjęć satelitarnych, tworząc trójwymiarowe, interaktywne mapy wszystkich miejsc za Ziemi. Służą one wojsku, ale mogą również być przydatne w sytuacji katastrofy ekologicznej, takiej jak np. ostatni wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej.
Long ukończyła wydział elektryczny na politechnice Virginia Tech i ma dyplom inżyniera-mechanika z Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie. Była wicedyrektorem Wywiadu Marynarki Wojennej, zastępcą podsekretarza obrony ds. wywiadu w Pentagonie, a ostatnio zastępcą szefa Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA).
Jako dyrektor NGA Long będzie kierowała personelem liczącym wiele tysięcy osób, dysponując budżetem kilku miliardów dolarów.
Kobiety stanowią 38 procent pracowników wszystkich agencji wywiadu łącznie i w ostatnich latach coraz częściej zajmują w nich kierownicze stanowiska.
Jak powiedziała Long telewizji CNN, wywiad zatrudnia także coraz więcej przedstawicieli mniejszości etnicznych i rasowych.
INTERIA.PL/PAP