Reklama

Reklama

Szef MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się z sekretarzem stanu USA

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Jak poinformował, rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa globalnego i regionalnego oraz stosunków dwustronnych, w tym – kalendarza wizyt.

Polski minister składa wizytę w USA w związku z debatą otwartą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach, której będzie przewodniczył we wtorek.

W poniedziałek szef polskiego MSZ odbył cały szereg spotkań dwustronnych w Waszyngtonie. Uczestniczył m.in. w konferencji zorganizowanej przez konserwatywny think tank Heritage Foundation, gdzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo wygłosił przemówienie, w którym zaapelował do sojuszników w Europie i poza nią o wspólne wywieranie presji na Iran, by skłonić ten kraj do renegocjacji porozumienia atomowego.

Reklama

Szef polskiej dyplomacji odniósł się do tego wystąpienia po swym spotkaniu z Mikiem Pompeo, gdy udzielał odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

W szeroko komentowanym odczycie wygłoszonym w Heritage Pompeo - przed objęciem stanowiska sekretarza stanu dyrektor CIA - zagroził Iranowi "najsilniejszymi sankcjami w historii", jeśli rząd tego kraju nie zmieni kursu. Wezwał też do nowego porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, które zastąpiłoby wcześniejsze - z 2015 r. Prezydent Trump wycofał USA z poprzedniej umowy w ubiegłym tygodniu.

Wystąpienie Pompeo spotkało się m.in. z krytyką szefowej dyplomacji UE. Federica Mogherini podkreśliła w wydanym w poniedziałek komunikacie, że "nie ma alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem".

O co zabiegać będzie Polska?


Podczas rozmowy z dziennikarzami po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Czaputowicz podkreślił, że Polska jest członkiem UE. Oznacza to, jak mówił, że "musimy być z innymi członkami Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wymiar gospodarczy, bo Unia w tym zakresie decyduje o podejmowanych działaniach. Natomiast, jeśli chodzi wymiar strategiczny i bezpieczeństwa rozumiemy też obawy Stanów Zjednoczonych" wywołane zagrożeniami, "jakie stwarza Iran dla bezpieczeństwa w regionie i na świecie" - dodał.

Minister zapewnił, że polskie władze będą starały się namówić pozostałe kraje członkowskie do "wzięcia pod uwagę nie tylko interesów poszczególnych firm, które zainwestowały w Iranie, ale też względów bezpieczeństwa".

Czaputowicz zwrócił też uwagę na fakt, że zgodnie z zapewnieniem szefa amerykańskiej dyplomacji będą prowadzone rozmowy z krajami członkowskimi Unii na ten temat, co oznacza, że Amerykanie postarają się też sami o przybliżenie swego stanowiska partnerom z UE.

Nord Stream 2 jest niekorzystny dla Europy Wschodniej

W kwestiach bezpieczeństwa regionalnego, amerykański sekretarz stanu zgodził się ze swoim polskim gościem, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niekorzystna dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Wschodniej i zagraża integralności terytorialnej Ukrainy.

Polski minister omówił także podczas wizyty w Departamencie Stanu "kalendarz wizyt" przedstawicieli władz RP w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ministra Czaputowicza oficjalna wizyta państwowa z udziałem polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych "będzie zrealizowana jeszcze w tym roku". Czaputowicz zapewnił, że rozmawiał o wizycie z sekretarzem stanu Pompeo, który wskazał na pewne trudności, jakie wynikają z kalendarza wyborczego w USA i związanych z tym zobowiązań Donalda Trumpa.

"Amerykanie wykazują duże zrozumienie dla aspiracji polskich"

Jacek Czaputowicz odniósł się też do sprawy zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków. Poinformował, że poruszył ten problem podczas swojego wcześniejszego spotkania w Heritage Foundation, w którym wzięli udział kongresmeni i senatorzy zainteresowani sprawami polskimi. "Amerykanie wykazują duże zrozumienie dla aspiracji polskich - zaznaczył Czaputowicz. "Istnieje silny parlamentarny ruch wspierający tę sprawę" w USA" - dodał.

Rzeczniczka amerykańskiego MSZ Heather Nauert w oświadczeniu wydanym po spotkaniu Mike'a Pompeo z Jackiem Czaputowiczem  poinformowała, że szef amerykańskiej dyplomacji złożył gratulacje swojemu polskiemu rozmówcy z "okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podziękował za polskie przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ".

Rozmowy sekretarza stanu i ministra spraw zagranicznych RP Jacka Czaputowicza - jak zaznaczono w komunikacie amerykańskiego resortu dyplomacji - "dotyczyły także innych zagadnień: silnego amerykańsko-polskiego strategicznego partnerstwa, w tym -  bezpieczeństwa regionalnego, zróżnicowania źródeł energii i pomyślnego rozwoju gospodarczego".

Poniedziałkowe rozmowy Jacka Czaputowicza z Mike’iem Pompeo były drugim spotkaniem szefa polskiej dyplomacji z amerykańskim sekretarzem stanu. Po raz pierwszy Czaputowicz spotkał się z Pompeo w Brukseli w ubiegłym miesiącu, podczas ministerialnej narady NATO. Doszło do tego zaledwie w dzień po zaprzysiężenie Mike'a Pompeo na sekretarza stanu. Kwietniowe spotkanie w Brukseli miało jednak wyłącznie kurtuazyjny charakter.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy