Świat na krawędzi epidemii. Zakażenia w 80 krajach, jest ruch WHO
Światowa Organizacja Zdrowia utrzymała najwyższy poziom gotowości w sprawie małpiej ospy (oficjalna nazwa to Mpox). Zakażenia odnotowano już w 80 krajach. Najgorsza sytuacja panuje na kontynencie afrykańskim, ale przed miesiącem wykryto pierwszy przypadek w Niemczech. WHO zaznaczyło, że choroba "postępuje geograficznie", wobec czego konieczna jest "spójna reakcja".
Zarządzający Światową Organizację Zdrowia (WHO) dmuchają na zimne po doświadczeniach pandemii koronawirusa. U progu 2025 roku poważnym zagrożeniem stała się Mpox - wcześniej służby posługiwały się nazwą małpia ospa.
WHO podtrzymało wydany 14 sierpnia najwyższy stopień zagrożenia, wskazując na możliwość wystąpienia epidemii. W obecnej sytuacji niepokoi rozprzestrzenianie się zakażeń, które odnotowano już w 80 krajach na świecie.
Dowodzący organizacją wskazali na "potrzebę zorganizowania i utrzymania spójnej reakcji w krajach oraz wśród poszczególnych partnerów".
Małpia ospa. WHO dmucha na zimne, jest ostrzeżenie
Teodros Adhanom, dyrektor generalny WHO, przy podejmowaniu decyzji kierował się opinią Komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Ten ustalił, że małpia ospa nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o charakterze międzynarodowym.
Najwięcej zachorowań odnotowano w Afryce. Chodzi o 19 państw z tego kontynentu. W zestawieniu "przoduje" Demokratyczna Republika Konga przed Burundi i Nigerią.
Mpox. Nowy wariant w Niemczech
Nowy wariant wirusa mpox wykryto przed miesiącem u 33-letniego pacjenta w Kolonii. Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii prawdopodobnie zaraził się on w jednym z krajów Afryki.
Resort uspokajał, iż wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z pacjentem, zidentyfikowano i została zapewniona im opieka. Władze podkreśliły, że choroba nie jest łatwo przenoszona i nie ma ryzyka zakażenia wśród mieszkańców Kolonii.
Małpia ospa. Jakie objawy?
Małpia ospa jest wywoływana przez wirus przenoszony na ludzi przez zakażone zwierzęta lub z człowieka na człowieka w wyniku bliskiego kontaktu fizycznego.
Objawy małpiej ospy początkowo mogą przypominać dolegliwości towarzyszące ospie wietrznej lub ospie prawdziwej. U pacjenta pojawiają się one między siódmym a 14. dniem od momentu zakażenia. Charakterystyczne objawy to: osłabienie organizmu, bóle głowy i mięśni, wysoka gorączka, dreszcze czy powiększenie węzłów chłonnych.
Źródło: AFP, Tagesschau
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!