Reklama

"Sukienka" nominowana do Oscara. Janusz Kamiński z szansą na trzecią statuetkę

"Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka otrzymała nominację do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego. Film to etiuda studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej opowiadająca o niskorosłej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn. Na trzecią statuetkę za zdjęcia ma szansę polski operator Janusz Kamiński ("West Side Story").

"Sukienka" opowiada historię niskorosłej Julii (w tej roli Anna Dzieduszycka), której życie zmienia się gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Na ekranie partnerują jej Dorota Pomykała oraz Szymon Piotr Warszawski.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Tadeusz Łysiak, za zdjęcia odpowiada Konrad Bloch, a za montaż Mariusz Gos - wszyscy to studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej. Producentem filmu jest reżyser Maciej Ślesicki - założyciel i kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Zobacz też: "Sukienka": Oscary nominacje 2022: Polski film w kategorii filmów krótkometrażowych

Film miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Znalazł się również w oficjalnej selekcji Odense International Film Festival w Danii, Bengaluru International Short Film Festival w Indiach oraz polskich festiwali Kameralne Lato w Radomiu i Młodzi i Film w Koszalinie. Na Festiwalu na Rhode Island Dzieduszycka otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu.

Reklama

"Sukienka" w całości jest do obejrzenia w serwisie YouTube na kanale "Short of The Week". Czas dostępności produkcji jest jednak ograniczony.

O Oscara film z Polski powalczy z kirgijsko-szwajcarskim "Ala Kachuu - Take and Run" w reżyserii Marii Brendle, "The Long Goodbye" (reż. Aneil Karia) z Rizem Ahmedem w roli głównej, duńskim "On my mind" (reż. Martin Strange-Hansen) oraz "Please Hold" (reż. KD Davila).

Janusz Kamiński z szansą na trzecią stautetkę

Szansę na trzecią statuetkę za zdjęcia ma operator Janusz Kamiński. Podobnie jak przy dwóch poprzednich otrzymanych nagrodach Akademii ("Lista Schindlera" w 1994 r. i "Szeregowiec Ryan" w 1999 r.) nominacja to efekt pracy ze Stevenem Spielbergiem. Musical "West Side Story" otrzymał w sumie siedem nominacji, w tym dla najlepszego filmu.

To siódma nominacja Kamińskiego do Oscara.

"Psie Pazury" zdobyły najwięcej nominacji

Do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nominowano: "Psie pazury" Jane Campion, "CODA" Sian Heder, "Belfast" Kennetha Branagha, "Drive My Car" Ryusuke Hamaguchiego, "Nie patrz w górę" Adama McKaya, "Diuna" Denisa Villeneuve'a, "King Richard: Zwycięska rodzina" Reinaldo Marcusa Greena, "Licorice Pizza" Paula Thomasa Andersona, "Zaułek koszmarów" Guillermo del Toro oraz "West Side Story" Stevena Spielberga.

Film Jane Campion zdominował nominację - "Psie pazury" otrzymały ich 12. "Diuna" ma szansę na 10 statuetek, z kolei "Belfast" i "West Side Story" - po siedem.

Gala wręczenia statuetek odbędzie się 27 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Jak poinformował w połowie stycznia prezes Hulu Originals i ABC Entertainment Craig Erwich po trzech latach, kiedy uroczystość odbywała się bez prowadzącego, organizatorzy podjęli decyzję o przywróceniu jej tradycyjnej formuły.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sukienka | Maciej Ślesicki | Janusz Kamiński | operatorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy