Reklama

Prezydent odwołał polskiego ambasadora w Czechach

Mirosław Jasiński, ambasador RP w Czechach, został w poniedziałek odwołany przez prezydenta Andrzeja Dudę - potwierdził w rozmowie z Interią rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Powodem decyzji miała być kontrowersyjny wywiad udzielony dla Deutsche Welle. Jasiński stwierdził, że w sprawie Turowa stronie polskiej "brakowało empatii".

Ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński udzielił wywiadu "Deutsche Welle", w którym był pytany m.in., czy spór o Turów uda się rozwiązać polubownie. - W ogóle nie dopuszczam, żeby była jakaś inna możliwość - powiedział. 

Cały wywiad Mirosława Jasińskiego dla "Deutsche Welle" dostępny TUTAJ

- W tej chwili jednak czeskie ministerstwa pracują nad exposé premiera. Dla nas to niekorzystne, bo trudno ustalić terminy spotkań. Tak naprawdę chyba jednak pozostało bardzo niewiele szczegółów niedopracowanych technicznie. Sądzę, że uda się to zakończyć podczas jednego spotkania na poziomie ministerstw środowiska. Liczę na to, że potem stosunkowo szybko spotkają się premierzy - kontynuował.

Reklama

Ambasador RP w Czechach odwołany. Jasiński o Turowie: To był brak empatii

Mówiąc o genezie sporu o Turów, Jasiński ocenił, że "to był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu - i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony". - W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery - powiedział.

Mirosław Jasiński oficjalnie objął urząd ambasadora RP w Pradze 20 grudnia ubiegłego roku. W placówce dyplomatycznej RP w Pradze nie było ambasadora od czerwca 2020 r., gdy prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska, w związku z zarzutami o mobbing pracowników, Barbarę Ćwioro.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mirosław Jasiński | Ambasador RP w Czechach | Turów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy