Reklama

Reklama

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Brukseli, by rozmawiać o wzajemnych relacjach

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się we wtorek w Brukseli, by rozmawiać o relacjach obu krajów, jak również o perspektywie europejskiej dla Ukrainy. Było to pierwsze spotkanie przywódców po tym, gdy Zełenski wygrał wybory prezydenckie.

"Zapewniłem pana prezydenta, że Polska nieustannie wspiera proeuropejskie aspiracje Ukrainy, zapewniłem pana prezydenta także, że Polska nieustannie wspiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Ta kwestia jest dla nas niezwykle ważna, podobnie jak zapewniłem o tym, że cały czas wspieramy starania Ukrainy o zachowanie i przede wszystkim przywrócenie jej integralności terytorialnej, o zakończenie konfliktu wojennego w Donbasie, o zakończenie okupacji tego rejonu, Doniecka i Ługańska, o zakończenie okupacji Krymu" - powiedział Duda podczas wspólnego oświadczenia prasowego z Zełenskim.

Reklama

Podkreślił, że Polska stara się zabiegać o interesy Ukrainy na forum UE, NATO, Trójmorza i ONZ. "Dlaczego? Dlatego, że Ukraina jest naszym sąsiadem, jest naszym dobrym sąsiadem, z którym mamy dobre relacje" - wskazał. Podkreślił też dobre relacje gospodarcze między krajami.

Polski prezydent powiedział też, że z prezydentem Ukrainy rozmawiał o "tematach trudnych w relacjach, o problemach historycznych, które są w relacjach pomiędzy naszymi narodami". Jak podkreślił, zależy mu ogromnie na tym, aby budować mosty pomiędzy Polakami i Ukraińcami "w duchu prawdy, ale przede wszystkim w duchu pojednania i dobrej współpracy".

Duda powiedział też, że zaprosił Zełenskiego na uroczystości rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbędą się 1 września. Zełenski przyjął zaproszenie.

"Ukraina jest głęboko wdzięczna"

Prezydent Ukrainy powiedział, że Polska jest wieloletnim przyjacielem Ukrainy i wspiera jej perspektywę europejską, jak również broni integralności i suwerenności Ukrainy. Podziękował też Dudzie za wsparcie.

Podkreślił, że Ukraina jest głęboko wdzięczna za codzienną pomoc otrzymywaną od Polski, która broni jej interesów na poziomie unijnym. "Jesteśmy także wdzięczni za promowanie bardziej ambitnej agendy naszych relacji z Unią Europejską" - wskazał. Dodał, że Polska również w kwestii NATO zdecydowanie broni interesów Kijowa.

Wśród wyzwań wymienił kwestie bezpieczeństwa energetycznego, w tym utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, jak również budowę Nord Stream 2.

Prezydent Ukrainy odniósł się też do polskiej rocznicy. Jak podkreślił, wybory z 4 czerwca 1989 r. w Polsce otworzyły drogę do upadku reżimu komunistycznego i ułatwiły przywrócenie niepodległości państw w całym regionie.

Spotkanie odbyło się w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy