Polacy przeciwni energii nuklearnej
Polacy są zdecydowanymi przeciwnikami energii atomowej - wynika z opublikowanego w Brukseli sondażu Eurobarometru poświęconego zagadnieniom energetycznym.
Przeciwko energii nuklearnej wypowiada się 44 proc. Polaków. Jej zwolennikami jest 19 proc. 29 proc. ma mieszane uczucia co do korzystania z energii nuklearnej. Tymczasem w UE jest 20 proc. zdecydowanych zwolenników takiej energii, a przeciwników - 37 proc. - wynika z sondażu. Przytłaczająca większość Europejczyków, w tym Polaków, popiera korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Eurobarometr pokazuje także, że dla Polaków kluczową sprawą są ceny energii - to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl połowie respondentów pytanych w Polsce o sprawy energii (w UE to sprawa najważniejsza dla 33 proc. ankietowanych). Tylko 6 proc. Polaków myśli o energii odnawialnej (w UE 14 proc.), 2 proc. o energii nuklearnej (8 proc.) i tyle samo o zanieczyszczeniu środowiska (7 proc.).
Dla Polaków priorytetem działań władz w dziedzinie energii powinno być zapewnienie konsumentom niskich cen i bezpieczeństwo dostaw (odpowiednio 53 i 41 proc. odpowiedzi); 23 proc. wskazało na ochronę środowiska i dążenie do niezależności od dostaw z zewnątrz. 78 proc. Polaków za prawdopodobne uważa w najbliższym czasie poważne zakłócenia dostaw gazu do Polski, 84 proc. spodziewa się podwyżek cen energii o 100 i więcej procent w ciągu najbliższych trzech lat.
15 proc. Polaków uważa, że Polska jest całkowicie uzależniona od importu surowców energetycznych, a 63 proc. - że w znacznym stopniu. W sumie jednak tylko dla 5 proc. Polaków kwestie energetyczne są najważniejsze (jeszcze mniej, bo 4 proc., za priorytet uważa ochronę środowiska). W UE energia jest priorytetem dla 12 proc. ankietowanych, ochrona środowiska zaś dla 14 proc.
57 proc. Polaków uważa, że ograniczenie zużycia energii jest sprawą ważną - 53 proc. twierdzi, że z tego powodu zapala mniej żarówek i wyłącza z prądu zbędny sprzęt elektryczny, 9 proc. ogranicza korzystanie z samochodu, 6 proc. wymieniło auto na bardziej ekonomiczne, 23 proc. robi oszczędności na ogrzewaniu, a 22 proc. wymieniło okno albo ociepliło domy.
Sondaż przeprowadzono w Unii Europejskiej w maju i czerwcu na próbie 28.855 osób powyżej 15. roku życia. W Polsce ankietę przeprowadził TNS OBOP na próbie 1000 osób.
INTERIA.PL/PAP