Reklama

Reklama

Podróż samolotem krótsza o połowę? United Airlines kupują Overture

W trzy i pół godziny z Nowego Jorku do Londynu - tyle miałaby trwać podróż ponaddźwiękowym samolotem Overture. Amerykańskie United Airlines ogłosiły, że kupują 15 takich maszyn od Boom Supersonic.

Superszybki samolot przyszłości jeszcze nie powstał, a już cieszy się zainteresowaniem. Amerykańskie linie lotnicze United Airlines ogłosiły, że kupują 15 maszyn. Zastrzeżono jednak, że zakup zostanie sfinalizowany, gdy samoloty Boom's Overture spełnią wymagania w zakresie bezpieczeństwa, eksploatacji oraz zrównoważonego rozwoju - informuje CNBS.

United Arlines poinformowało, że zakupy w przyszłości mogą zostać powiększone o kolejnych 35 samolotów.

Overture. Co wiadomo o nowoczesnym samolocie?

Boom Supersonic informuje, że samolot mógłby zostać dopuszczony do użytku w 2029 roku. Na razie maszyna nie została jeszcze zbudowana, ani certyfikowana. Firma stworzyła jedynie jej prototyp.

Reklama

Overture miałby być pierwszym komercyjnym samolotem ponaddźwiękowym, który mógłby latać z prędkością 1,7 macha (prędkość odpowiadająca 1 machowi zależna jest od temperatury, np. w 15 stp. C. jej wartość w powietrzu wynosi 1225 km/h - red.).

Dzięki takiej szybkości podróż samolotem skróciłaby się o połowę. Lot z Nowego Jorku do Londynu potrwa 3,5 godz. a nie jak obecnie 6 godz. - zapowiadają twórcy samolotu. Maszyny mają być też przyjazne środowisku i nie pozostawiać śladu węglowego.

- Naszym celem jest uczynienie szybkich odrzutowców najtańszą dostępną opcją - zapewnia dyrektor generalny firmy Blake Scholl.
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy