Reklama

Papież Franciszek pozdrawia papieża Benedykta XVI

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek razem z wiernymi pozdrowił swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI, oglądającego transmisję w telewizji. W katechezie mówił, że po każdej mszy chrześcijanin musi wyjść lepszy.

Zwracając się do tysięcy wiernych obecnych na placu Świętego Piotra Franciszek powiedział: "Chciałbym, abyśmy złożyli świąteczne życzenia temu, kto był biskupem Rzymu, umiłowanemu papieżowi Benedyktowi, który ogląda nas w telewizji".

"Papieżowi Benedyktowi mówimy wszyscy; 'Dobrej Paschy'" - dodał Franciszek i poprosił o aplauz. Wierni odpowiedzieli owacją.

16 kwietnia emerytowany papież, mieszkający od swej rezygnacji z urzędu przed pięcioma laty w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich, skończy 91 lat.

Franciszek przypomniał, że wielkanocne życzenia składa się przez cały tydzień.

Reklama

Istota mszy świętej

W kolejnej katechezie na temat mszy papież podkreślił, że otwiera ona na chrześcijańskie świadectwo, a wierni wychodzą z niej lepsi.

"Chrześcijanie nie chodzą na mszę, by wykonać cotygodniowe zadanie, a potem zapominają" - powiedział. Wierni, jak wskazał Franciszek, idą na mszę, "by bardziej żyć jak chrześcijanie".

"Ale jeśli wychodzi się z kościoła obgadując innych: 'patrz na tego, patrz na tamtego', z długim językiem, znaczy to, że msza nie trafiła do serca. Dlaczego? Dlatego, że nie jest się zdolnym żyć chrześcijańskim świadectwem" - powiedział.

Papież mówił, że za każdym razem, gdy idzie się na mszę, należy wyjść z niej lepszym niż było się, gdy się na nią szło. "Udział w Eucharystii stanowi zobowiązanie w stosunku do innych, zwłaszcza ubogich", z którymi identyfikuje się Chrystus - dodał Franciszek.

Życzenia dla Polaków

Zwracając się do Polaków powiedział: "W oktawie Paschy oddajemy chwałę Chrystusowi, który przez swe zmartwychwstanie, otwarł nam bramy wieczności. Niech wiara w zmartwychwstanie niech będzie dla was źródłem chrześcijańskiej nadziei, braterskiej miłości, prawdziwej radości i pokoju".

Plac przed bazyliką watykańską nadal udekorowany jest kwiatami, które na mszę wielkanocną przywieźli ogrodnicy z Holandii.

Z Watykanu Sylwia Wysocka 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy