Reklama

Reklama

Palestyńczycy starli się z izraelską policją. Ponad 100 rannych

W nocy doszło do starć Palestyńczyków z izraelską policją przed Bramą Damasceńską w Jerozolimie. Jak poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła policyjne i medyczne, ponad 100 osób zostało rannych.

Według Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca obrażeń doznało co najmniej 105 osób, z czego 20 zostało przewiezionych do szpitala. Policja poinformowała z kolei, że 20 funkcjonariuszy zostało rannych. Zatrzymano też 44 uczestników zamieszek.

W nocy z czwartku na piątek tłum rzucał w policję kamieniami i innymi przedmiotami, zaś funkcjonariusze użyli armatek wodnych, granatów hukowych i gazu łzawiącego.

Starcia niemal codziennie

Do starć z policją dochodzi w zamieszkanej przez Palestyńczyków wschodniej części Jerozolimy niemal codziennie od początku ramadanu 14 kwietnia, po tym jak władze postawiły bariery na schodach w okolicy Bramy Damasceńskiej, popularnego miejsca zgromadzeń po wieczornych modlitwach podczas ramadanu.

Reklama

Według policji barierki mają zapewnić tłumom wiernych bezpieczny dostęp do Wzgórza Świątynnego.

Kontrdemonstrację w tym samym miejscu planowali też sympatycy izraelskiej skrajnej prawicy, jednak zostali powstrzymani przez policję przed dotarciem na miejsce.

To m.in. efekt wzrastających napięć między palestyńskimi i żydowskimi mieszkańcami miasta, do których przyczyniły się lokalne utarczki i incydenty, rozpowszechniane poprzez media społecznościowe.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy