Organizacja proimigrancka chwali Obamę za orędzie
Ilinoiska Koalicja na rzecz Praw Imigrantów i Uchodźców (ICIRR) pochwaliła prezydenta Baracka Obamę za podkreślenie pilniej potrzeby przeprowadzenia reformy imigracyjnej w wygłoszonym wczoraj orędziu do narodu .
Obama wyraził opinię, że reforma imigracyjna jest jedną z inwestycji w przyszłość.
Do problemu imigracji prezydent USA nawiązał mówiąc o potrzebie podwyższenia poziomu edukacji młodych Amerykanów. Wspomniał o dzieciach nielegalnych imigrantów, które uczą się i studiują w Stanach Zjednoczonych. "Dorastają jak Amerykanie, przysięgają na wierność naszej fladze, a mimo to każdego dnia żyją w strachu przed deportacją" - powiedział.
Prezydent dodał, że deportowanie młodych osób, które uzyskały wykształcenie na amerykańskich college'ach i uniwersytetach, do krajów pochodzenia nie ma sensu, bo można ich potencjał intelektualny wykorzystać w Stanach Zjednoczonych.
"Wstrzymajmy proces wydalania młodych, utalentowanych i odpowiedzialnych ludzi, którzy mogą prowadzić badania w naszych laboratoriach albo rozpocząć własną działalność gospodarczą" - powiedział Obama.
ICIRR w oświadczeniu opublikowanym po orędziu Obamy wyraziła nadzieję, że prezydent "słowa zamieni w czyny". "Mamy nadzieję, że prezydent Obama wpłynie na nowy Kongres, by ta ważna sprawa została rozwiązana jak najszybciej w sprawiedliwy i humanitarny sposób" - napisano w oświadczeniu.
W grudniu ub. roku w Senacie przepadła ustawa "Dream Act", która byłaby szansą na legalizację pobytu w USA dla ponad 2 mln młodych ludzi pod warunkiem, że rozpoczęliby naukę albo służbę wojskową.
Amerykański prezydent w swoim orędziu do narodu zaznaczył, że przeprowadzenie reformy imigracyjnej jest koniecznością. Podkreślił wolę współpracy nad ustawą z Demokratami i Republikanami.
Organizacje wspierające imigrantów oraz działacze mniejszości latynoskiej domagają się od Obamy realizacji obietnicy wyborczej z kampanii w 2008 r., kiedy zapewniał, że zreformuje prawo imigracyjne. Co raz głośniej mówią, że w przeciwnym razie nie poprą jego reelekcji w 2012 r.
Według szacunków, w USA mieszka około 11 milionów obcokrajowców bez prawa pobytu i pracy. Trzy czwarte z nich to przybysze z Ameryki Łacińskiej.
INTERIA.PL/PAP