Nowy Jork: Tysiące Polaków na Paradzie Pułaskiego
W niedzielę, w październikowym słońcu, tysiące Polaków przemaszerowało reprezentacyjną, Piątą Aleją w Nowym Jorku w 74 Paradzie Pułaskiego. Jednym z jej akcentów były apele o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków.
W kilkugodzinnym, barwnym widowisku zaprezentowały się społeczności, organizacje i instytucje polonijne ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. W tym roku manifestacja polskości na Manhattanie przebiegała pod hasłem "Polonijna młodzież przyszłością Ameryki".
W paradzie wzięły udział powiewające chorągiewkami dzieci, harcerze, uczniowie i studenci. Z biało-czerwonymi i amerykańskimi flagami maszerowali weterani, parafie i duchowieństwo. Nie zabrakło sportowców, policjantów, strażaków, zespołów artystycznych i szkolnych orkiestr w kolorowych kostiumach.
- Dziś czcimy wkład Polaków w rozwój Ameryki. Polacy walczyli w amerykańskich wojnach o wolność kraju i jesteśmy im za to wdzięczni. Nigdy im tego nie zapomnimy - zapewniał burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.
Z inicjatywy "Nowego Dziennika" i Fundacji Kościuszkowskiej tegoroczna parada stała się okazją do akcji mobilizowania amerykańskich ustawodawców, aby uchwalili ustawę, która przyłączyłaby Polskę do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Duże zaciekawienie budził witany oklaskami i okrzykami rydwan Fundacji Kościuszkowskiej z apelem o zniesienie wiz. Zasłużona instytucja rozdawała wzory listów w tej sprawie do członków Kongresu USA.
- To przykre, że Amerykanie tak traktują polskich przyjaciół i sojuszników - powiedziała Anna Kurowska, która odkąd przyjechała do USA nigdy nie opuściła, jak zapewnia, ani jednej parady.
Wpływowy, demokratyczny senator USA Charles Schumer, który może odegrać dużą rolę w przekonaniu ustawodawców aby zaliczyli Polskę do Visa Waiver Program, w krótkim wystąpieniu stwierdził m. in., że należy podjąć wysiłki aby do Ameryki przybywało więcej polskich imigrantów.
Tradycyjnej imprezie kolorytu nadawały przystrojone rydwany organizacji i instytucji polonijnych, baloniki, szaliki i wymalowane na biało-czerwono twarze młodzieży. Wzrok przyciągały piękne polskie dziewczęta i pary taneczne. Błyszczały w słońcu krakowskie i inne regionalne stroje.
Niekonwencjonalnym projektem był przemierzający Piątą Aleją rydwan znanego malarza Piotra Uklańskiego na którym artysta umieścił orła. Olbrzymie godło polskie wykonane zostało z kilku balonów.
W paradzie wziął udział także Korpus Kadetów Pułaskiego z siedzibą w Perth Amboy, w New Jersey. Ta militarna organizacja powstała jeszcze podczas amerykańskich walk o niepodległość. Korpus Kadetów Pułaskiego został reaktywowany w 1985 r. jako Legion Pułaskiego i ma dzisiaj historyczny charakter.