Niemcy za tarczą
Amerykański plan budowy tarczy antyrakietowej w Polsce zyskał akceptację ze strony Niemiec. Jednak zachodni sąsiedzi Polaków sądzą, że konieczny jest dialog NATO z Rosją, który rozwieje jej obawy wobec rozmieszczenia tej broni w Europie.
- Popieramy w zasadzie te plany, ten system obrony - powiedział w środę w Berlinie niemiecki minister obrony Franz Josef Jung (CDU).
są zdania, iż tarcza antyrakietowa stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. Należy prowadzić z Rosją dialog, aby rozwiać te obawy i zapobiec sytuacjom jak niedawno w Monachium - powiedział polityk CDU podczas spotkania z zagranicznymi dziennikarzami.
- Musimy wytłumaczyć Rosjanom, że tarcza nie jest skierowana przeciwko nim - podkreślił. Rozmowy z Rosją powinny być prowadzone na forum NATO, w ramach Rady NATO-Rosja - uważa Jung.
- Partnerstwo z Rosją jest nam bardzo potrzebne - podkreślił szef niemieckiego resortu obrony, zwracając uwagę na znaczenie Rosji w rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów.
w Monachium, pominęły jego konstruktywane stanowisko w sprawie Iranu. "Putin podkreślił, że Iran nie powinien wejść w posiadanie broni atomowej i że społeczność międzynarodowa powinna w tej kwestii działać wspólnie" -podkreślił Jung.
Przemawiając w minioną sobotę podczas 43. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, Putin ostro skrytykował amerykańskie plany budowy tarczy antyrakietowej i zagroził Ameryce, że realizacja tych planów wywoła nową rundę zbrojeń. Elementy tarczy mają zostać rozmieszczone w Polsce i Czechach. Zdaniem prezydenta Rosji, system ten jest całkowicie zbyteczny. Putin zapowiedział, że jego kraj odpowie na amerykańskie działania.
Tarcza ma bronić USA i Europę przed atakiem takich "nieprzewidywalnych" państw jak Iran czy Korea Północna.