Reklama

Niemcy: Starcia z policją w Luetzerath. Aktywiści bronią wioski przed kopalnią

W Luetzerath w Niemczech doszło do starć między przygotowującą się do usunięcia ludzi z wioski policją a aktywistami, którzy okupują opustoszałe budynki. Wieś ma zniknąć z powierzchni ziemi i ustąpić miejsca kopalni. Okupujący miejscowość aktywiści nie dają za wygraną. Spór wchodzi w gorącą fazę.

W poniedziałek w Luetzerath w Niemczech doszło do starć między policją - przygotowującą się do usunięcia ludzi z wioski - a aktywistami, którzy okupują opustoszałe budynki. W stronę funkcjonariuszy rzucano petardy, butelki i kamienie.

Wcześniej aktywiści ustawili i podpalili barykadę na drodze dojazdowej do miejscowości, ale po kilku godzinach przeszkoda została usunięta przez policję. Rozebrano też konstrukcję, na której przebywali demonstranci, zostali oni ściągnięci na ziemię przez ratowników wysokościowych.

Niemcy: Miejscowość ma zniknąć, by ustąpić miejsca kopalni 

Luetzerath położone jest na południowy zachód od Duesseldorfu - stolicy landu Nadrenia Północna - Westfalia na zachodzie Niemiec. Miejscowość ma zniknąć z powierzchni ziemi i ustąpić miejsca istniejącej nieopodal kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. W opuszczonych domach pomieszkają jednak aktywiści, którzy sprzeciwiają się rozbudowie kopalni.

Reklama

- Węgiel pod Luetzerath musi pozostać w ziemi - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka inicjatywy "Wszystkie wioski zostają" Antje Bussberg, piętnując szkodliwy dla klimatu węgiel brunatny.

Koncern energetyczny RWE, do którego należy sporny teren, odpowiedział, że eksploatacja nowych złóż jest niezbędna, aby w środku kryzysu energetycznego zapewnić funkcjonowanie elektrowni. Koncern powtórzył też, że decyzje dotyczące likwidacji miejscowości zostały podjęte zgodnie z prawem i zatwierdzone przez sądy, a wszyscy byli mieszkańcy Luetzerath opuścili już swoje domy.

Późnym popołudniem sytuacja w Luetzerath uspokoiła się, policja zapewniała, że nie chce eskalacji. - Będziemy stosować środki przymusu tylko wtedy, kiedy będzie to miało charakter proporcjonalny do sytuacji i konsekwentnego postępowania albo w celu przeciwdziałania przestępstwom - zapowiedział rzecznik policji w Akwizgranie Dirk Weinspach. Zaapelował, aby protestujący nie uciekali się do przestępstw.

Źródło: Redakcja polska "Deutsche Welle"
Autor: (DPA/szym)

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | aktywiści | akcja protestacyjna | węgiel brunatny

Reklama

Reklama

Reklama