Reklama

​Niemcy nie mogą się doliczyć uchodźców

Ilu uchodźców przyjęły Niemcy, chciał wiedzieć poselski klub Zielonych. Lecz na to pytanie rząd Angeli Merkel nie potrafił udzielić odpowiedzi.

Berlin nie zna liczby uchodźców, którzy znajdują się w niemieckich ośrodkach recepcyjnych i czekają na decyzje ws. udzielenia im pozwolenia na pobyt.

W czwartkowym wydaniu "Süddeutsche Zeitung" informuje o takiej odpowiedzi niemieckiego MSW na zapytanie Renaty Künast, posłanki klubu Zielonych w Bundestagu. Künast powiedziała monachijskiej gazecie, że trudno jest znać aktualną liczbę wszystkich uchodźców w Niemczech. Ale jej zdumienie budzi brak wiedzy rządu o liczbie uchodźców w ośrodkach recepcyjnych.

 "To żenujące", powiedziała Künast i podkreśliła, że nie dziwi się temu, bo zawodzi w Niemczech nawet funkcjonowanie rejestracji uchodźców.

Reklama

Niemieckie MSW kierowane przez Thomasa de Maiziere przyznało też, że nie wie także dokładnie, ile osób zostało rozdzielonych po miastach i gminach.

Zaostrzenie polityki azylowej

Szef niemieckiego MSZ wzbudził kilka dni temu także w szeregach rządzącej koalicji niezadowolenie swoją zapowiedzią zaostrzenia niemieckiej polityki azylowej.

Zmiany dotyczą przede wszystkim ubiegających się o azyl Syryjczyków. W środę Thomas de Maiziere bronił w Bundestagu powrotu do stosowania wobec syryjskich uchodźców zasad systemu dublińskiego, aby procedury azylowe odbywały się w sposób kontrolowany, podkreślał. W ten sposób uchodźcy mogą być odesłani do krajów, przez które wjechali na obszar UE, argumentował minister. Stosowanie zasad konwencji dublińskiej wobec uchodźców z Syrii zostało zawieszone przejściowo w sierpniu.

dpa / Barbara Cöllen, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy