Naukowcy ostrzegają. Bransoletki smartwatchy to siedliska bakterii

Oprac.: Łukasz Olender

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
841
Udostępnij

Bransoletki smartwatchy to siedliska bakterii, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Florydy. Na paskach naukowcy znaleźli bakterie żyjące normalnie na skórze, ale także takie, które mogą wywołać infekcje.

article cover
pixabay.com/pexels.comPUSTE

"Bransoletki, często noszone bez regularnego czyszczenia, mogą zbierać chorobotwórcze bakterie" - napisali naukowcy w artykule "Występowanie bakterii i dezynfekcja związane z różnymi rodzajami opasek na rękę", opublikowanym w czasopiśmie Advances in Infectious Diseases.W badaniu naukowcy pobrali wymazy z bransoletek smartwatchy należących do anonimowych użytkowników.

Próbki pobrano z pasków wykonanych z różnych materiałów: gumowych, metalowych, plastikowych, skórzanych i materiałowych. Żeby zebrać próbki naukowcy udali się w miejsca codziennych aktywności uczestników badania. Wymazy pochodziły z zegarków: weterynarzy, pracowników biurowych, osób w klubie crossfit, strażaków pożarnych, kierowcy, czy operatora sprzętu wideo.

Naukowcy wskazali, że najwięcej bakterii znaleziono na paskach z materiału, kolejne były paski gumowe, skórzane, a najmniej na paskach metalowych. Wśród bakterii jakie znaleziono na smartwatchach były gronkowce, pseudomonas, bakterie jelitowe, a w niektórych przypadkach pałeczki ropy błękitnej.

Gumowe paski stanowią lepsze środowisko dla bakterii

Zdaniem autorów badania, ogromny wpływ na obecność bakterii miał materiał, z którego wykonane były bransoletki zegarków. Plastikowe i gumowe paski mogą stanowić lepsze środowisko dla namnażania się bakterii. Wiele tworzyw sztucznych działa jako podłoże dla gronkowców,  pałeczki ropy błękitnej, oraz pałeczki E. coli.

"Kilka badań wykazało, że skład materiałowy powierzchni determinuje jej zwilżalność i napięcie powierzchniowe, wpływając na siłę działania różnych środków dezynfekujących" - napisano.

Paski należy regularnie odkażać

Badacze przypomnieli, że od materiału paska zależały także jak łatwo go zdezynfekować. W badaniu paski smartwatchy były jednak z łatwością dezynfekowane. Naukowcy testowali w tym celu działanie Lizolu, 70-proc. etanolu oraz octu jabłkowego. Lizol i alkohol usuwały bakterie w 30 sekund, podczas gdy użycie octu wymagało 2 minut.

"Ilość i rodzaje bakterii znalezionych na opaskach w tym eksperymencie pokazują, że istnieje potrzeba regularnego i popularnego odkażania tych powierzchni" - napisano w konkluzjach badania.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Bosak w ''Śniadaniu Rymanowskiego'' o Petru: Dla Mentzena rywalami są liderzy list
      Bosak w ''Śniadaniu Rymanowskiego'' o Petru: Dla Mentzena rywalami są liderzy listPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      445
      Super
      relevant
      144
      Hahaha
      haha
      145
      Szok
      shock
      62
      Smutny
      sad
      22
      Zły
      angry
      23
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      841
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na