Napływają kondolencje z całego świata
Michaił Gorbaczow ostatni I sekretarz KPZR oraz były rywal Borysa Jelcyna wystosował list kondolencyjny do rodziny zmarłego, podobny list wystosowała administracja Białego Domu.
Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow złożył "najgłębsze" kondolencje rodzinie byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, który zmarł tego dnia w wieku 76 lat. Gorbaczow podkreślił, że Jelcyn "ma na koncie ogromne zasługi dla kraju, ale także poważne błędy".
Wspomniał też o "tragicznym przeznaczeniu" Jelcyna, nawiązując w ten sposób do zainicjowanych przez Jelcyna reform demokratycznych i gospodarczych oraz do jego decyzji o rozwiązaniu Związku Radzieckiego.
Biały Dom wystosował kondolencje do wdowy po zmarłym w poniedziałek Borysie Jelcynie, podkreślając, że były prezydent Rosji był "postacią historyczną".
Rzecznik działającej przy Białym Domu prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gordon Johndroe nazwał Jelcyna "historyczną postacią w czasach wielkiej przemiany i wyzwania dla Rosji".
"Składamy kondolencje pani Jelcyn, rodzinie i narodowi rosyjskiemu" - dodał Johndroe.
Minister obrony USA Robert Gates składając kondolencje z powodu śmierci byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna powiedział, że był on pamiętną postacią współczesnej historii.
- Borys Jelcyn był pamiętną postacią współczesnej historii i
odegrał ważną rolę w przejściu Rosji do demokracji - oświadczył Gates na konferencji prasowej w Moskwie.
- Nikt nie zapomni Jelcyna stojącego na czołgu podczas próby puczu w 1991 r.- -dodał.
- Pragnę wyrazić współczucie i złożyć kondolencje rodzinie Jelcyna i narodowi Rosji - powiedział Gates.
Na wieść o śmierci pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso oświadczył; - Jelcyn z całą pewnością zbliżył Wschód i Zachód, a także pomógł zastąpić konfrontację współpracą.
- Zostanie najlepiej zapamiętany jako ten, który przeciwstawił się zamachowi stanu mającemu przywrócić w Rosji dyktaturę - powiedział Barroso, przypominając pucz z 1991 roku przeciwko
ówczesnemu przywódcy ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi.
- Swoją wielką osobistą odwagą zasłużył się obronie wolności - podkreślił przewodniczący KE.
Przyznał jednocześnie, że lata rządów Jelcyna (1991-99) przebiegały pod znakiem "ogromnych wyzwań i trudności".
- Pan Jelcyn był jednak punktem odniesienia postkomunistycznej transformacji w Rosji - zauważył Barroso.
W imieniu Komisji Europejskiej skierował do rodziny Jelcyna oraz władz i społeczeństwa Rosji kondolencje z powodu śmierci przywódcy.
- Były prezydent Rosji Borys Jelcyn był wybitnym człowiekiem, który odegrał kluczową rolę w kluczowym momencie historii Rosji - oświadczył w komunikacie premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.
- Widział konieczność przeprowadzenia reform demokratycznych i gospodarczych, i broniąc ich, odegrał kluczową rolę w decydującym momencie historii Rosji" - podkreślił brytyjski premier.
Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl powiedział o zmarłym Borysie Jelcynie, że odszedł "wielki mąż stanu i prawdziwy przyjaciel Niemców".
- Nie sposób przecenić jego (Jelcyna) zasług dla stosunków rosyjsko-niemieckich i pokoju światowego - oświadczył Kohl.
Były prezydent George H.W. Bush, ojciec obecnego prezydenta USA, z wielkim sentymentem wspomina Borysa Jelcyna, który objął władzę w Rosji w 1991 roku, a więc pod koniec jego kadencji.
- Jedną z największych radości mojej prezydentury była współpraca z Borysem Jelcynem. Barbara (żona Busha) i ja szanowaliśmy go i uważaliśmy jego i jego uroczą żonę Nainę za naszych dobrych przyjaciół. Nikt nie powinien zapomnieć jego odwagi, kiedy
przeciwstawił się spiskowcom -organizatorom zamachu stanu, aby uratować prezydenta (ZSRR, Michaiła) Gorbaczowa i uratować marsz Rosji ku demokracji - napisał Bush senior w przesłanym oświadczeniu .
- Jelcyn był potężnym przywódcą i kiedy się z nim z nim rozmawiało, zawsze miało się wrażenie, że wiedziało się dokładnie jakie Borys zajmuje stanowisko i jakie jest stanowisko Związku Radzieckiego (jeszcze przed rozpadem ZSRR w grudniu 1991 r. Jelcyn był prezydentem Federacji Rosyjskiej). Miał także wielkie poczucie humoru. Lubiliśmy go i będzie go nam brakować. Ślemy nasze modlitwy i wyrazy współczucia dla jego rodziny, szczególnie Nainy - czytamy w oświadczeniu.
Polacy ze smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci Borysa Jelcyna; Rosja, Europa i świat stracili wybitnego polityka - napisał prezydent Lech Kaczyński w depeszy kondolencyjnej wystosowanej do prezydenta Rosji Władmira Putina.
- W naszym kraju żywa jest pamięć o Jego zasługach dla budowy nowej Rosji i jej roli w Europie i świecie, a także o Jego roli w konstruowaniu nowych standardów polsko-rosyjskich stosunków
dwustronnych - napisał Lech Kaczyński.
Prezydent podkreślił, że "Rosja, Europa i świat stracili wybitnego polityka, ale Jego postać przechodzi dzisiaj do historii".
- Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy głębokiego współczucia składane w imieniu Narodu Polskiego oraz zapewnienia, że Polska pragnie oddać szacunek pamięci Prezydenta Borysa Jelcyna rozwijając przyjazne, dobrosąsiedzkie stosunki z Rosją - napisał Lech Kaczyński.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko nazwał zmarłego byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna
"wielkim demokratą i politykiem, z którym związana jest cała epoka światowej historii".
- Wkład Borysa Jelcyna w odrodzenie państwa rosyjskiego, wzmocnienie zasad wolności, równości i niepodległości na obszarze poradzieckim (...), to unikalny dorobek, porównywalny z
osiągnięciami wielkich postaci historycznych" - napisał Juszczenko w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina.
Ukraiński prezydent podkreślił, że śmierć pierwszego prezydenta Rosji jest niepowetowaną stratą. "Dobra pamięć o Borysie Nikołajewiczu (Jelcynie) na zawsze pozostanie w naszych sercach" czytamy w liście opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej Juszczenki.
W związku ze śmiercią Borysa Jelcyna premier Włoch Romano Prodi złożył kondolencje władzom
Federacji Rosyjskiej oraz rodzinie zmarłego.
W telegramie przekazanym na ręce ambasadora Rosji w Rzymie szef włoskiego rządu podkreślił, że Jelcyn "kierował zaprzyjaźnionym narodem rosyjskim w historycznym okresie, naznaczonym przez istotne zmiany wewnętrzne".
Romano Prodi wyraził przekonanie, że były prezydent "przyczynił się swą działalnością polityczną do pozytywnego obrazu stosunków międzynarodowych i do rozwoju obywatelskiego oraz ekonomicznego swojego kraju, zapoczątkowując odnowione reguły demokracji".