Reklama

Łukasz Szumowski o Christianie Eriksenie: Może wrócić do gry

Reprezentant Danii Christian Eriksen, który doznał zawału serca podczas meczu mistrzostw Europy przejdzie zabieg wszczepienia defibrylatora serca. Były minister zdrowia, kardiolog Łukasz Szumowski, w programie "Gość Wydarzeń" prognozuje, że piłkarz będzie mógł wrócić na boisko.

Duński piłkarz Christian Eriksen będzie miał wszczepiony kardiowerter-defibrylator serca, który pozwoli zapobiec śmiertelnie niebezpiecznej arytmii serca. Zawodnik stracił przytomność podczas meczu ze Finlandią na Euro 2020 w poprzednią sobotę. 

- Są to miniaturowe urządzenia, które robią dokładnie to, co oglądamy na filmach jak się przykłada elektrody i strzela (defibrylatorem - red.) - powiedział Szumowski, który jest kardiologiem. Przypomniał, że ratujący życie impuls ma napięcie 700 Volt. - To naprawdę potężne napięcie, na szczęście natężenie tego prądu jest małe, ale ono resetuje groźną arytmię, która zatrzymuje pracę serca - powiedział Szumowski. - Te urządzenia przywracają prace serca - dodał.

Reklama

- Stymulator jest maleńki, ma małą baterię i tylko stymuluje, żeby serce biło nie za wolno. Tutaj mamy urządzenie, które jest potężne, które ma większą baterię, które potrafi dać tego kopa 700, 800 Volt i przerwać groźne dla życia na przykład komorowe zaburzenia rytmu czy migotanie komór - powiedział.

Eriksen wróci

Zdaniem Szumowskiego Eriksen będzie mógł wrócić do futbolu.

- Są piłkarze, którzy grają z kardiowerterami defibrylatorami chociaż to wymaga bardzo precyzyjnego ustawiania, bo kardiowerter reaguje na szybkie rytmy, a piłkarz siłą rzeczy jak biegnie, jak ma sprint, przyspiesza mu serce - wyjaśnił. - Chodzi o to, żeby kardiowerter nie włączył się i nie dał tego "kopa" nie wtedy, kiedy nie trzeba -  powiedział Szumowski.

Cała rozmowa z Łukaszem Szumowskim do przeczytania i obejrzenia na polsatnews.plInteria/Polsatnews.pl
Dowiedz się więcej na temat: Christian Eriksen | atak serca | rozrusznik serca | Łukasz Szumowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy