Reklama

Reklama

Litwa: Zmarła Irena Veisaite. Miała 92 lata

W wieku 92 lat zmarła znana litewska teatroznawczyni i działaczka na rzecz praw człowieka Irena Veisaite. W ubiegłym roku otrzymała w Polsce tytuł "Człowiek Pogranicza 2019". Przyczyną jej śmierci był koronawirus.

Irena Veisaite w czasie okupacji niemieckiej została ocalona z getta kowieńskiego. Przez ponad 40 lat wykładała literaturę zachodnioeuropejską i historię teatru XX wieku na wileńskim Uniwersytecie Pedagogicznym. 

Znana też była jako krytyk teatralny. W prasie litewskiej i zagranicznej opublikowała ponad 200 artykułów. W 1990 roku założyła Fundację Otwartej Litwy. 

Irena Veisaite za swoją działalność otrzymała wiele nagród. W swojej ojczyźnie została wyróżniona m.in. w kategorii "Człowiek tolerancji" przez Fundację im. Sugihary oraz Wielki Krzyż Komandorski Orderu za Zasługi dla Litwy. Instytut Goethego przyznał jej "Medal Goethego" za całokształt działalności. 

Reklama

W ubiegłym roku Veisaite otrzymała tytuł "Człowieka Pogranicza". Nagrodę przyznaje sejneńska Fundacja "Pogranicze". 

"Z piekła XX wieku wyszła twarzą ku przyszłości, z pragnieniem naprawiania świata. Jej odwaga intelektualna i zaangażowanie w życie publiczne sprawiły, że w Litwie i Europie stała się prawdziwym autorytetem moralnym" - głosił komunikat Fundacji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy