Reklama

Reklama

Jean-Marie Le Pen dołączył do europejskich ultranacjonalistów

Jean-Marie Le Pen, współzałożyciel i były wieloletni przewodniczący skrajnie prawicowej partii Front Narodowy (FN), potwierdził w czwartek, że dołączył do ultranacjonalistycznego, paneuropejskiego Sojuszu na rzecz Pokoju i Wolności (APF).

"Przyjmujemy Jean-Marie Le Pena w czasie rewolucyjnych zmian w Europie, naszego przewodnika i przywódcę w walkach i zwycięstwach, które nadejdą" - poinformował APF na swojej stronie internetowej, mówiąc o "historycznym wydarzeniu".

Sam Le Pen potwierdził w rozmowie z agencją AFP swój akces do tego ugrupowania, ale odmówił skomentowania swojej decyzji.

89-letni Le Pen był współzałożycielem Frontu Narodowego i przez blisko 40 lat stał na jego czele. W 2011 r. na stanowisku lidera zastąpiła go jego córka Marine, która w kolejnych latach podtrzymywała współpracę z ojcem.

Reklama

W 2015 r., gdy Jean-Marie Le Pen po raz kolejny powiedział, że komory gazowe były "szczegółem" historii II wojny światowej, nowa szefowa Frontu potępiła jego wypowiedzi i oskarżyła go o realizowanie "strategii spirali między spaloną ziemią a samobójstwem politycznym". Awantura zakończyła się wyrzuceniem Le Pena z FN. Zachował on stanowisko honorowego przewodniczącego, ale w marcu br. zostało ono zlikwidowane.

APF informuje, że zrzesza nacjonalistycznych deputowanych Parlamentu Europejskiego oraz deputowanych narodowych i regionalnych parlamentów. Wśród ugrupowań wchodzących w jego skład jest m.in. Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD), niewielka neofaszystowska partia z Włoch - Forza Nuova, która w marcowych wyborach parlamentarnych weszła w sojusz wyborczy z Ligą Północną, oraz niewielka Partia Robotnicza Sprawiedliwości Społecznej (DSSS) z Czech.

Europarlamentarzyści APF zasiadają w PE jako niezrzeszeni. Le Pen, który jest eurodeputowanym od 1984 r., zapowiedział już, że nie wystartuje w wyborach europejskich w 2019 r. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy