Reklama

Reklama

Izrael: Nowy robot dla armii. Może zastąpić żołnierza w czasie wojny

Na potrzeby wojska został wyprodukowany wielozadaniowy, bezzałogowy pojazd naziemny ROOK. Wynalazek ma wspierać, a nawet zastępować wojska lądowe w różnych misjach na froncie - poinformował "The Jerusalem Post". Za stworzenie robota odpowiedzialne są izraelskie firmy Elbit Systems i Roboteam. W sieci pojawiło się nagranie prezentujące możliwości pojazdu.

- Jeśli zamierzasz posłać roboty tam, gdzie nie chcesz delegować człowieka, musisz znaleźć rozwiązanie - tłumaczy Elad Levy, dyrektor generalny i założyciel ROBOTEAM.

"Ludzką maszyną i prawdziwym członkiem zespołu" nazywa wynalazek Yoav Poizner, dyrektor Elbit C4I i Cyber, firm produkujących najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Chwali zwrotność, zwinność i wydajność sprzętu, który ma wbudowaną sztuczną inteligencję i może służyć do dostarczania zaopatrzenia, wyciągania ofiar z pola walki, przeprowadzania misji wywiadowczych oraz transportu i wysyłania dronów.

ReklamaIzrael: Jak działa wojskowy robot?

ROOK waży 1200 kg, a jego akumulator gotowy do działania przez 8 godzin - 40 kg. Może unieść ładunek odpowiadający jego masie ciała. Stoi 24 cm nad powierzchnią ziemi i za pomocą aplikacji porusza się z prędkością do 30 km/godz. po pustynnym piasku, śniegu i innych rodzajach trudnej nawierzchni. Kosztuje od 150 do 300 tys. dolarów w zależności od konfiguracji.

- Ponieważ zbudowaliśmy go od pierwszej śruby, wiemy, jak robot współpracuje z oprogramowaniem - mówi szef powstałej w 2009 roku marki Roboteam, zatrudniającej tylko pracowników mających doświadczenie w amerykańskich lub izraelskich siłach zbrojnych.

Kolejnym krokiem projektantów jest umożliwienie kooperacji między robotami powietrznymi i lądowymi, np. takie ich rozmieszczenie, które pozwoli z wysokości sfotografować określony obszar, a następnie scalić zdjęcia na ziemi w celu uzyskania pełnej perspektywy.

- Wizji i wyobraźni nie ma końca - podsumowuje plany firmy Elad Levy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL