Reklama

Reklama

Globalna awaria Facebooka, Instagrama i WhatsApp

Trzy serwisy - Facebook, Instagram i WhatsApp przestały działać przed godziną 18. Nie odpowiada także należący do Facebooka komunikator Messenger. Problemy zgłaszają użytkownicy z całego świata. To jedna z najdłuższych awarii w historii Facebooka. Mike Schroepfer, dyrektor techniczny FB przeprosił użytkowników i napisał, że firma ma "problemy z siecią".

Serwisy i aplikacje Instagram i WhatsApp należą do koncernu Facebook.

Po godzinie 17 wszystkie należące do firmy serwisy przestały działać, a tysiące użytkowników zgłaszają awarie - problemy z wysyłaniem wiadomości, działaniem aplikacji i połączeniem z serwerem. Na razie nie wiadomo co wywołało awarię.

Jak wskazują dane z polskiego serwisu downdetector.pl, do godziny 18 liczba zgłoszeń awarii serwisu Facebook wyniosła ponad 20 tys., Instagrama ponad 6 tys., a WhatsAppa ponad 2,5 tys.

Sprawę szybko skomentował serwis Facebook, który wydał w ten sprawie krótkie oświadczenie na swoim koncie na Twitterze.

"Jesteśmy świadomi, że niektórzy ludzie mają problem z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad tym, żeby wszystko jak najszybciej wróciło do normy, przepraszamy za niedogodności" - podaje serwis. Agencja Reuters zwraca uwagę, że to jedna z najdłuższych awarii w historii Facebooka.Reklama


Problem prawdopodobnie nie jest spowodowany cyberatakiem, ponieważ technologia kryjąca się za różnymi aplikacjami Facebooka jest na tyle różna, że jedno włamanie prawdopodobnie nie dotknęłoby ich wszystkich - mówi dla "New York Times" dwóch anonimowych członków zespołu ds. bezpieczeństwa Facebooka.  

O godz. 22 czasu polskiego Mike Schroepfer, dyrektor techniczny Facebooka napisał na Twitterze, że firma ma "problemy z siecią" i trwają prace nad przywróceniem serwisów.


Akcje Facebooka walczącego z największą od 2008 roku awarią aplikacji traciły w poniedziałek na giełdzie w Nowym Jorku nawet ponad 5,5 proc. i jedna kosztowała 324 dol. Ostatecznie na koniec sesji za akcję płacono 326,23 dol. po spadku o 4,89 proc. Przełożyło się to na spadek kapitalizacji technologicznego giganta o ponad 43 mld dol. do 920 mld dol. WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.


Twitter odpowiada

Do kłopotów koncernu odniósł się konkurent Facebooka - Twitter.

"Witam dosłownie wszystkich" - napisał Twitter na oficjalnym koncie. Z kolei oficjalne konto WhatsApp, komunikatora należącego do koncernu Facebook, przywitało się pod postem Twittera.

Sytuację firmy wykorzystują także inni giganci. "Co ci podać?" - spytał McDonald. "59,6 mln nuggestów dla moich przyjaciół" - odpisał Twitter, nawiązują do liczby obserwujących oficjalne konto platformy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy