Reklama

Reklama

Francja: Ekologiczne kurtki. Powstają z... niedopałków papierosów

Francuski startup ekologiczny TchaoMegot zajmuje się odkażaniem i przetwarzaniem niedopałków papierosów znalezionych na ulicy. Z ich oczyszczonych składników powstają podszewki do zimowych kurtek.

Kanał France24 zwrócił uwagę, że rocznie na całym świecie wyrzuca się 4,3 mld niedopalonych papierosów. Ich średni czas rozkładu wynosi 12 lat. Ponieważ w ich składzie znajduje się wiele związków chemicznych, w tym nikotyna, są poważnym zagrożeniem dla środowiska.

Oczyszczenie środowiska

Do akcji zbierania niedopałków i przekazywania ich do recyklingu przyłączyło się między innymi francuskie Saint-Denis. - Nie chodziło nam tylko o samo oczyszczenie środowiska, ale też o sprawienie, żeby coś tak toksycznego mogło się stać przydatnym materiałem - powiedział zastępca mera Saint-Denis Corentin Duprey.

Reklama

Zebrane odpadki są przetwarzane bez udziału wody i rozpuszczalników. Popiół i tytoń są kompresowane i zamieniane na włókna izolacyjne, z których wykonuje się podszewki w kurtkach. Przy produkcji jednej podszewki utylizuje się 3,2 tys. niedopałków.Od swego powstania TchaoMegot poddał recyklingowi 400 kg niedopałków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje