Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles
W Los Angeles rozpoczyna się Festiwal Filmów Polskich, organizowany od 11 lat przez Władysława Juszkiewicza. W związku katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem do programu włączono "Katyń" Andrzeja Wajdy.
Na festiwalu pokazane zostaną 22 filmy fabularne, przeważnie zrealizowane w ostatnich 10 latach, oraz wiele filmów dokumentalnych i animowanych.
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina festiwal tym razem zadedykowano wybitnemu polskiemu kompozytorowi. Wyświetlony będzie m.in. film "Pragnienie miłości" w reżyserii Jerzego Antczaka, opowiadający o Chopinie.
W związku z tragiczną katastrofą pod Smoleńskiem 10 kwietnia organizatorzy zmodyfikowali program - w piątek odbędzie się specjalny pokaz filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Festiwal otworzy uroczysta gala we wtorek wieczorem (czasu kalifornijskiego), na której pokazany będzie film "Dzieci Ireny Sendlerowej" z Anną Paquin w roli tytułowej bohaterskiej Polki, która uratowała z getta warszawskiego ponad 2 tys. dzieci.
Z szerzej znanych filmów wyświetlone będą m.in.: "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna, "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego, "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego oraz "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha.
Do programu organizatorzy włączyli również "After Life", amerykańską produkcję zrealizowaną przez polską reżyserkę pracującą w USA, Agnieszkę Wójtowicz-Vosloo. Jedną z głównych ról gra w niej znany aktor Liam Neeson.
Planuje się wręczenie podczas festiwalu "Nagrody Poli Negri" znanemu amerykańskiemu aktorowi Edowi Harrisowi za jego współpracę z Agnieszką Holland.
Harris grał główne role w dwóch filmach polskiej reżyserki: "Zabić księdza" i "Kopia mistrza".
Konsulat RP w Los Angeles - jak poinformowała konsul ds. kulturalnych Małgorzata Cup - nie organizuje festiwalu.
"Jest to festiwali polonijny, adresowany do Polonii. Spodziewana jest garstka gości amerykańskich" - powiedziała PAP pani konsul.
INTERIA.PL/PAP