Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Europejskie starcie z globalizacją
Unia Europejska - inaczej niż USA i Chiny - łączy socjalną sprawiedliwość ze wzrostem gospodarczym. To jedyna demokracja, która może mieć wpływ na globalizację - świetlaną przyszłość krajów członkowskich nakreślił przewodniczący Parlamentu europejskiego Josep Borrell.
Po II wojnie światowej głównym celem europejskiej integracji było zagwarantowanie pokoju. Teraz zaś - według Borrella - Unia musi zmierzyć się z globalizacją.
Kryzys po francusko-holenderskiem "nie" dla eurokonstytucji i następującym po tych wydarzeniach okresie "refleksji" nad przyszłością UE nie oznaczają, że należy napisać nekrolog dla UE. By przezwyciężyć kryzys, Europejczycy powinni rozpocząć intensywny dialog i szukać między sobą "punktów zbieżnych" - przekonywał Borrell.
Biorąca udział w dyskusji rektor Europejskiego Uniwersytetu Viadrina Gesine Schwan przyznała, że Unia zaniedbała w minionych latach kwestie socjalne. - Wiarygodność Unii zależy od tego, czy politykom uda się odzyskać wpływ na gospodarkę i sprawy socjalne - dodała.
Ze zdaniem Schwan zgodzili się licznie przybyli na debatę z cyklu Forum Obywateli "Cele Europy - Granice Europy" studenci, którzy krytykowali polityków za brak zainteresowania problemami socjalnymi obywateli. Narzekano też na brak informacji o UE.
oprac. AB
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje