Dantejskie sceny z rosyjskimi dyplomatami. "Zabarykadował się w aucie"
W Buenos Aires dwóch rosyjskich dyplomatów odmówiło badania alkomatem podczas kontroli drogowej przez policję. Jeden z nich zabarykadował się w swoim samochodzie na ponad godzinę, a drugi zrobił to samo chwilę później w punkcie kontrolnym. Całą sytuację transmitowała na żywo lokalna telewizja.
Jak podaje argentyński portal Buenos Aires Herald, do zatrzymania jednego z rosyjskich polityków doszło w Boże Narodzenie około 10:45 rano w ekskluzywnej dzielnicy Recoleta.
"Mężczyzna prowadzący samochód z charakterystyczną jasnoniebieską tablicą rejestracyjną używaną przez dyplomatów w Argentynie został zatrzymany przez policję. Odmówił on jednak funkcjonariuszom okazania dokumentów oraz badana alkomatem" - podają tamtejsze media.
Argentyna. Rosyjski dyplomata zabarykadował się w samochodzie
Według relacji argentyńskiego portalu, dyplomata zabarykadował się w samochodzie i spędził w nim ponad godzinę. To z kolei szybko przykuło uwagę reporterów telewizyjnych, którzy relacjonowali zatrzymanie drogowe na żywo.
Według komunikatu prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, członkowie departamentu bezpieczeństwa dyplomatycznego Federalnej Policji zostali wysłani, aby rozwiązać sytuację. Mężczyzna został odprowadzony przez policję do ambasady.
Dwóch rosyjskich dyplomatów zatrzymanych do kontroli drogowej
Bardzo podobna sytuacja miała miejsce kilka godzin później. Około 13:30 policja również zatrzymała Rosjanina prowadzącego samochód dyplomatyczny. On podobnie jak jego rodak, odmówił podporządkowania się poleceniom funkcjonariuszy. Mężczyznę odwieziono do ambasady.
Jak podaje Buenos Aires Herald "przedstawił się on jako sekretarz ambasady rosyjskiej". Po całym incydencie wydał komunikat do mediów, w którym powołał się na Konwencję Wiedeńską.
- Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, pojazdy dyplomatyczne nie mogą podlegać żadnemu zatrzymaniu, rejestracji ani zajęciu - powiedział Rosjanin. - Uważaliśmy, że to, co się stało, było poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, zwłaszcza w odniesieniu do postanowień dotyczących immunitetu dyplomatycznego - dodał.
Argentyna - Rosja. Napięcie dyplomatyczne
Incydent wywołał pewne napięcia dyplomatyczne. Obaj kierowcy powoływali się na immunitet dyplomatyczny, aby uniknąć badania na obecność alkoholu w organizmie.
Interweniowała również rosyjska ambasada, która nazywała to zatrzymanie do kontroli drogowej "poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego" twierdząc, że pojazdy dyplomatyczne nie mogą być przedmiotem zatrzymań drogowych.
Notatka z 2022 r. z argentyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyraźnie stwierdza jednak, że dyplomaci muszą przestrzegać lokalnych przepisów ruchu drogowego.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!