Reklama

Reklama

Chiny wycofują się z rosyjskich inwestycji, ale zwiększyły import ropy

- Rozumiemy trudne położenie Moskwy, ale w tym dialogu nie możemy ignorować naszej własnej sytuacji. Chiny będą zawsze postępować w najlepszym interesie Chińczyków - powiedział chiński urzędnik wtajemniczony w przebieg rozmów chińsko-rosyjskich. Jak wskazują eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), "stanowisko Chin pozostaje bez zmian". - Xi Jinping w rozmowie z Władimirem Putinem udzielił Moskwie jednoznacznego wsparcia politycznego i propagandowego, ale Pekin unika działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje - stwierdził dr Michał Bogusz.

- Chińczycy są bardzo ostrożni i wycofują się z rosyjskich inwestycji w sektorach objętych sankcjami, ale zwiększyli import rosyjskiej ropy i przejmują w Rosji aktywa wyprzedawane przez zachodnie firmy wycofujące się z tego rynku - - zaznaczył Bogusz. Przed inwazją przywódcy Chin i Rosji deklarowali przyjaźń "bez granic", a już po jej rozpoczęciu chińska dyplomacja wychwalała szerokie perspektywy współpracy obu krajów. Nawet w obliczu doniesień o okrucieństwach wobec ukraińskich cywili Pekin nie potępił agresji, określa nakładane na Moskwę sankcje jako nielegalne, a chińskie media przekazują głównie rosyjską narrację.

Reklama

- Przede wszystkim nie uległo zmianie wsparcie polityczne i propagandowe dla Moskwy. Pojawiające się sprzeczności i spory na Zachodzie co do dalszej strategi i losów wojny są wręcz wskazówką dla przywódców ChRL, że zachodnia koalicja zaczyna odczuwać zmęczenie wojną i Rosja jeszcze może rozstrzygnąć konflikt na swoją korzyść. I to nie tylko militarnie na samej Ukrainie, ale też zmusić Zachód do ustępstw w sferze bezpieczeństwa w Europie - uważa ekspert OSW. 

"Chiny będą zawsze dbać o najlepszy interes Chin"

W opinii obserwatorów władze Chin nie próbują jak dotąd pomagać Rosji w obchodzeniu restrykcji, a według źródeł amerykańskiego dziennika "Washington Post" Pekin co najmniej dwukrotnie odmówił Moskwie wsparcia gospodarczego w obawie przed sankcjami. - Rozumiemy trudne położenie Moskwy, ale w tym dialogu nie możemy ignorować naszej własnej sytuacji. Chiny będą zawsze postępować w najlepszym interesie Chińczyków - powiedział gazecie chiński urzędnik, dysponujący wiedzą na temat rozmów chińsko-rosyjskich. 

Rozmówcy "OSW" nie zdradzili, o jaką konkretnie pomoc prosiła Rosja. - ChRL unika akcji, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje, ale równocześnie, na tyle, na ile pozwalają warunki i rachunek ekonomiczny, zwiększono import rosyjskiej ropy, a chińskie firmy przejmują aktywa w Rosji - ocenił Bogusz. 

- Na pewno w sektorach, które są objęte sankcjami Chińczycy są bardzo ostrożni i wycofali się z kilku inwestycji, ale w innych korzystają z okazji i przejmują rynek od zachodnich firm - zaznaczył ekspert, podając jako przykład sprzedaż chińskiemu konsorcjum rosyjskiej spółki RE Trading OOO, należącej dotąd do polskiej sieci odzieżowej LPP, która zamknęła sklepy w Rosji po wybuchu wojny. 

Jego zdaniem takie działania chińskich firm mogą złagodzić skutki sankcji w Rosji, a jednocześnie dodatkowo zbliżyć ją do Chin i pomóc Chińczykom wzbogacić się dzięki przejmowaniu inwestycji po obniżonej cenie. - Można przypuszczać, że im dłużej będzie trwała wojna i izolacja Rosji, tym bardziej będzie rosło jej uzależnienie od Chin. Jednak jesteśmy dopiero na początku tego procesu - podkreślił analityk OSW.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy