Reklama

Reklama

Chiny. Populacja zacznie się zmniejszać przed 2025 rokiem

Przyrost populacji Chin znacznie zwolnił i oczekuje się, że przed 2025 r. populacja zacznie się zmniejszać - podał wspierany przez państwo tygodnik "Global Times", powołując się na wysokiego urzędnika Narodowej Komisji Zdrowia.

Dane opublikowane późno w niedzielę pokazały, że liczba nowych urodzeń w 2021 r. była w kilku prowincjach najniższa od dziesięcioleci.

Liczba urodzeń w centralnej prowincji Hunan spadła poniżej 500 000 po raz pierwszy od prawie 60 lat, podał "Global Times". Tylko południowa prowincja Guangdong w Chinach miała ponad milion nowych urodzeń.

Szybki spadek przyrostu naturalnego

Chiny walczą o odwrócenie szybkiego spadku przyrostu naturalnego populacji, ponieważ wielu młodych ludzi decyduje się nie mieć dzieci ze względu na czynniki ekonomiczne i społeczne, w tym wysokie koszty ekonomiczne i presję w pracy.

Reklama

Oczekuje się, że populacja Chin zacznie się kurczyć w latach 2021-2025, podał "Global Times", powołując się na Yanga Wenzhuanga, szefa ds. populacji i rodziny w Narodowej Komisji Zdrowia.

Niekorzystnego trendu demograficznego nie zdołała odwrócić, przeprowadzona w ubiegłym roku, zmiana w chińskim prawie zezwalająca kobietom na posiadanie trojga dzieci. Wiele kobiet twierdzi, że zmiana nadeszła za późno i że nadal mają niewystarczające gwarancje bezpieczeństwo pracy i równości płci, pisze "Global Times". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy