Reklama

Reklama

Chińczycy wyhodowali ryż w kosmosie. Ma 30 cm wysokości

Nasiona ryżu wykiełkowały i mają już 30 cm - poinformowała Chińska Akademia Nauk. Przywiezione przed miesiącem na chińską stację kosmiczną Tiangong nasiona mają posłużyć badaczom jako część eksperymentu. Naukowcy chcą uzyskać nowe pokolenie rośliny.

Jeśli ludzie mają kiedyś skolonizować Księżyc czy Marsa, najprawdopodobniej będą musieli uprawiać na miejscu różne rośliny jadalne. Być może umiejętność ta przyda się również w dalekich podróżach w przestrzeni kosmicznej. 

29 lipca na pokład chińskiej stacji orbitalnej Tiangong trafiły nasiona ryżu oraz rzodkiewnika - to jedne z najczęściej wykorzystywanych roślin w biologicznych eksperymentach. Chińska Akademia Nauk podała właśnie, że przywiezione przed miesiącem roślinny zdążyły już zakiełkować - rzodkiewniki mają już po kilka liści, a ryż - ok. 30 cm wysokości.

Reklama

Chińskim astronautom już wcześniej udało się uzyskać na orbicie nasiona rzodkiewnika. Celem jest teraz uzyskanie nasion ryżu i opracowanie wstępnych zaleceń do jego hodowli w przestrzeni kosmicznej.

Rośliny na orbicie rosną wolniej

Na orbicie rośliny muszą się mierzyć z niemałym wyzwaniem, jakim jest mikrograwitacja. Wśród pojawiających się problemów można wymienić opóźnione kwitnienie, obniżoną produkcję nasion i ich gorszą jakość. 

Co więcej, do tej pory w kosmosie udało się uzyskać nasiona tylko kilku gatunków, w tym rzepaku, pszenicy i grochu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy