Reklama

Bundeswehra pochłonie więcej środków? "Na modernizację potrzeba 300 mld euro"

- 100 mld euro specjalnego funduszu to za mało na modernizację Bundeswehry - uważa pełnomocnik Bundestagu ds. sił zbrojnych Eva Hoegl.

- Nie zbieramy własnych danych, ale słyszę od ekspertów i od żołnierzy, że do wprowadzenia istotnych zmian w Bundeswehrze potrzebne byłoby 300 mld euro - stwierdziła. 

- Nie wydaje się to wzięte z powietrza. Na same zakupy amunicji potrzeba co najmniej 20 mld euro - podkreśliła pełnomocnik w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

- Nowe fregaty, czołgi czy myśliwce F-35 również kosztują miliardy, a nie mówiliśmy jeszcze o kosztach osobowych, remoncie budynków, koniecznych 50 mld euro inwestycji w infrastrukturę, czy nawet o inflacji. Bundeswehra również nie jest jeszcze w pełni zdigitalizowana - zwróciła uwagę Hoegl.

Reklama

Możliwa następczyni Christine Lambrecht

Jest ona wymieniana jako możliwa następczyni minister obrony Christine Lambrecht, która - według informacji niemieckich mediów - w przyszłym tygodniu może podać się do dymisji.

Oprócz pełnomocnik Bundestagu ds. sił zbrojnych jako ewentualnych kandydatów na miejsce Lambrecht wskazuje się m.in. Siemtje Moeller, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony i Larsa Klingbeila, przewodniczącego partii SPD. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Bundeswehra

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL