Reklama

Reklama

Boliwia: Była prezydent Jeanine Anez skazana na 10 lat więzienia

Boliwijski sąd uznał byłą prezydent Jeanine Anez za winną zorganizowania zamachu stanu, który doprowadził ją do władzy podczas kryzysu politycznego w 2019 roku. Anez została skazana na 10 lat więzienia. Nie pozwolono jej uczestniczyć w rozprawie. Od marca 2021 roku jest przetrzymywana w więzieniu.

54-letnia Anez została skazana za podejmowanie "decyzji sprzecznych z konstytucją" i "zaniedbywanie obowiązków". Prokuratura stwierdziła, że Anez, wówczas prawicowa senator, naruszyła normy gwarantujące porządek konstytucyjny i demokratyczny po wyborach prezydenckich w Boliwii w 2019 roku. Anez utrzymuje, że jest niewinna.

Boliwia podzielona

Boliwia jest podzielona co do tego, czy doszło do zamachu stanu, gdy ówczesny prezydent Evo Morales zrezygnował w 2019 r., a Anez została prezydentem w pozostawionej po nim próżni władzy. Odejście Moralesa nastąpiło po masowych protestach przeciwko kwestionowanym wyborom, po których twierdził, że wygrał czwartą z rzędu kadencję.

Reklama

Kontrowersyjna sprawa jeszcze bardziej ujawniła linie podziału w głęboko podzielonym kraju, jednocześnie podsycając obawy dotyczące procesu sądowego w Boliwii.

Anez nie pozwolono uczestniczyć w rozprawie

Jesteśmy zaniepokojeni tym, w jaki sposób ta sprawa była prowadzona. Wzywamy sądy wyższej instancji do zbadania, w jaki sposób zostało przeprowadzone postępowanie - powiedział Cesar Munoz, specjalista ds. obu Ameryk w Human Rights Watch.

Anez nie pozwolono uczestniczyć w rozprawie. Jest przetrzymywana w więzieniu od czasu jej aresztowania w marcu 2021 r. pod zarzutem terroryzmu, działalności wywrotowej i spisku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy