Benedykt XVI rehabilituje Galileusza
"Benedykt XVI rehabilituje Galileusza" - pisze "La Repubblica". W ten sposób włoski dziennik podsumowuje słowa, wypowiedziane przez papieża przed niedzielną modlitwą na Anioł Pański, poświęcone zdobyczom astronomii.
Gazeta podkreśla, że "16 lat po oficjalnej rehabilitacji ze strony Jana Pawła II" także Benedykt XVI wygłosił pochwałę Galileusza.
Zwraca się uwagę na symboliczne znaczenie tego wydarzenia, zwłaszcza w związku ze sporem na tle odwołanej wizyty Benedykta XVI na rzymskim uniwersytecie La Sapienza w styczniu. Doszło do tego po tym, jak niektórzy wykładowcy i studenci zarzucili mu, jak się potem okazało bezpodstawnie, że jako kardynał uznał proces Galileusza za słuszny.
W niedzielę papież powiedział między innymi, że rok 2009, w związku z czterechsetną rocznicą pierwszych obserwacji teleskopowych Galileusza, obchodzony będzie jako Światowy Rok Astronomii. Dodał, że "również prawa natury, które w ciągu wieków tylu mężczyzn i kobiet nauki pozwoliło nam lepiej zrozumieć, są wielkim bodźcem do kontemplowania z wdzięcznością dzieł Pańskich".
Tym samym - stwierdza "La Repubblica" - Galileusz staje się "ikoną Bożego Narodzenia 2008". Słowa Benedykta XVI uznaje za "niespodziankę", a także za "totalną deklarację szacunku i miłości" oraz "odpowiedź" tym wykładowcom, którzy nie chcieli go na inauguracji roku akademickiego na La Sapienza.
Gazeta przytacza wypowiedzi naukowców, wyrażających zadowolenie z pełnych "uznania" słów Benedykta XVI. Niektórzy jednak nie są usatysfakcjonowani tym, że papież nie odniósł się do procesu Galileusza, skazanego w 1633 roku i zmuszonego do publicznego odwołania swych poglądów i zrehabilitowanego dopiero 359 lat późnej przez Jana Pawła II.
"Bardziej interesujące byłoby to, gdyby Ratzinger wygłosił pochwałę Darwina" - powiedział wykładowca bioetyki na wydziale medycyny na La Sapienza Gilberto Corbellini.