Reklama

Afganistan: Trzęsienie ziemi. Nie żyje 26 osób

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek po południu nawiedziło zachodni Afganistan, zginęło 26 osób; zniszczone zostały setki domów - podały lokalne władze. Według Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) trzęsienie miało magnitudę 5,6, a zdaniem Amerykańskiego Instytutu Geofizycznego (USGS) - 5,3.

Trzęsienie wystąpiło w położonej na zachodzie kraju prowincji Badghis graniczącej z Turkmenistanem, niszcząc setki domów.

Ponad 20 ofiar, w tym dzieci

- Niestety, według naszych wstępnych doniesień zginęły 22 osoby, w tym kobiety i dzieci; cztery osoby zostały ranne - powiedział Baz Mohammad Sarwari, dyrektor ds. Informacji administracji prowincji. Inne źródła mówią o 26 ofiarach śmiertelnych.

- Mudżahedini dostali się do części dotkniętego katastrofą terenu, lecz Badghis jest górską prowincją, liczba ofiar może wzrosnąć" - dodał.

Z kolei mułła Janan Saege, szef operacji w ministerstwie ds. nadzwyczajnych Afganistanu potwierdził liczbę ofiar i dodał, że w trzęsieniu ziemi uszkodzonych zostało ponad 700 domów.

Reklama

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 30 km i 150 km na północny wschód od miasta Herat, gdzie mieszka 272 tys. ludzi.

Częste trzęsienia ziemi w Afganistanie

Afganistan jest często nawiedzany przez trzęsienia ziemi, w szczególności w masywie górskim Hindukusz, który znajduje się na styku płyt tektonicznych Eurazji i Indii. Trzęsienia te powodują duże straty w ludziach z powodu słabej konstrukcji domów budowanych w Afganistanie.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | Afganistan | ofiary.

Reklama

Reklama

Reklama