5 tys. "lotów duchów" w 2,5 roku. Na liście również połączenia z Polską

Oprac.: Krystyna Opozda
Guardian ujawnia, że od 2019 do połowy 2022 roku w Wielkiej Brytanii wykonano pięć tysięcy całkowicie pustych lotów, tzw. "lotów duchów". Kolejnych 35 tys. to loty niemal całkowicie puste, co łącznie daje 40 tys. nieuzasadnionych połączeń. Na liście znalazły się również połączenia do Polski.

Aktywiści klimatyczni nie mają wątpliwości - skala działań linii lotniczych jest ogromna. Guardian przypomina, że podróże lotnicze są obwiniane za większą emisję dwutlenku węgla w godzinę niż jakakolwiek inna aktywność konsumencka. Wobec tego - puste loty, kiedy samolot nie przewozi żadnych pasażerów, zdają się wyjątkowo szokować.
"Loty duchów"
Jak wynika z informacji przekazanych przez serwis, w okresie od początku 2019 roku do połowy 2022 - czyli w okresie 2,5 roku - w Wielkiej Brytanii odnotowano 5 tys. tzw. "lotów duchów". Z kolei 35 tys. kolejnych lotów komercyjnych było niemal pustych, co całościowo daje liczbę 40 tys. połączeń, które z punktu widzenia klimatu nie powinny w ogóle się odbyć.
Nie jest jasne, dlaczego lotniska decydowały się na taką politykę, ponieważ żadne z nich nie uzasadniło swojego działania. Gazeta wspomina o specyficznych rozliczeniach, które premiują takie zarządzanie lotniskiem.
Na liście również połączenia z Polską
Guardian podaje, że w jednym z omawianych kwartałów 2,5-letniego okresu z Luton wyleciały 62 puste samoloty. Wszystkie udały się do Polski. Z Heathrow z kolei wyleciało 663 niemal pustych samolotów do i z USA. Dane pokazują średnio 130 całkowicie pustych lotów miesięcznie - analizuje serwis.
Choć eskalacja procederu miała miejsce w czasie pandemii COVID-19, to w statystykach wcale nie widać poprawy sytuacji w drugim kwartale 2022 roku, kiedy pandemia wyraźnie wyhamowała. W tym czasie słupki bowiem ponownie podskoczyły, ujawniając coraz większą tendencję do wypuszczania pustych samolotów na trasy.