Reklama

Reklama

10 mln euro dla sowieckich jeńców wojennych

70 lat po II wojnie światowej Berlin postanowił zrekompensować sowieckim jeńcom wojennym doznane cierpienia. Uchwała rządzącej koalicji ma wielkie symboliczne znaczenie; również w obliczu kryzysu na Ukrainie.

Berlin chce żyjącym jeszcze sowieckim jeńcom wojennym wypłacić odszkodowania za doznane przez nich cierpienia.

Specjaliści ds. budżetu państwa z CDU/CSU i SPD przewidzieli na ten cel w budżecie uzupełniającym 10 milionów euro. Aprobata Zielonych jest pewna.

W obliczu napięć między Zachodem a Rosją z powodu konfliktu na Ukrainie, uchwale rządzącej koalicji SPD - CDU/CSU przypisuje się duże symboliczne znaczenie.

Odszkodowania dla jeńców wojennych przyznano 70 lat po zakończeniu II wojny światowej. Decyzję w tej sprawie blokowano przez wiele lat.

Reklama

"Jedna z największych zbrodni II wojny światowej"

Na uroczystości z okazji zakończenia II wojny światowej prezydent Joachim Gauck podziękował sowieckim żołnierzom za ich udział w wyzwoleniu Niemiec spod nazistowskiej dyktatury. W swym wystąpieniu prezydent RFN przypomniał o "jednej z największych zbrodni II wojny światowej". Około 5,3 mln sowieckich żołnierzy dostało się w latach 1941-1945 do niemieckiej niewoli. Ponad połowa z nich straciła życie. "Umarli wskutek ciężkich chorób, z głodu albo zostali zabici", powiedział Gauck.

Rekompensata w wysokości 2500 euro na osobę

Pomimo konfliktu z Rosją w związku z kryzysem na Ukrainie, kanclerz Niemiec Angela Merkel i minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier udali się do Rosji, by upamiętnić tam ofiary wojny i przypomnieć o odpowiedzialności Niemiec za ten mroczny rozdział historii.

Kwota w wysokości 10 milionów euro zostanie w całości podzielona między żyjących jeszcze 4000 byłych sowieckich jeńców wojennych. Każdy z nich otrzyma w ramach rekompensaty 2500 euro.

Reuter / Iwona D. Metzne, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy