Zoo od miesięcy podejrzewało, że coś się rusza. Wreszcie są kangury

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

Kiedyś będą olbrzymie, ale teraz są malutkie. Kangury z poznańskiego zoo właśnie pokazały się światu. Do tej pory ich opiekunowie tylko widzieli, że coś się rusza w torbach mam. Aż maluchy wychyliły głowy.

Mały kangur pierwszy raz widzi świat (fot. zoo Poznań)
Mały kangur pierwszy raz widzi świat (fot. zoo Poznań)Interia.plinteria.pl

To małe kangury olbrzymie, które noszą taką nazwę, gdyż jako dorosłe są w stanie osiągnąć dwa metry wzrostu w postawie wyprostowanej i nawet 90 kg wagi. Wraz z kangurem rudym i kangurem szarym to najwięksi współcześni przedstawiciele torbaczy. Kangur olbrzymi zamieszkuje tereny wschodniej Australii, spotykany jest również na Tasmanii. W biegu potrafi osiągnąć szybkość i skoczność porównywalną z kangurem rudym - robi dziewięciometrowe skoki i pędzi nawet 48 km/h.

Kangury olbrzymie z Poznania

Dwie kangurzyce olbrzymie o imionach Lilly i Lara przybyły do zoo w Poznaniu z niemieckiego ogrodu Neuwied jesienią 2019 roku, tu dołączyły do samca imieniem Roo z ogrodu zoologicznego w Antwerpii w Belgii.

Małe kangurki musiały urodzić się latem zeszłego roku. Teraz, po wielu miesiącach przebywania w torbie, wychyliły głowy.

Starsze z kangurzątek zaczyna nawet już wyskakiwać z torby swej mamy, ale ostrożnie i szybko chowa się z powrotem. Do tej pory maleństwa rozwijały się w torbach i opiekunowie mogli tylko dostrzec, że coś się tam rusza. Kangury są wszak torbaczami, co oznacza, że rozwój młodych odbywa się poza organizmem matki. Większość torbaczy nie ma bowiem łożyska - ono zachowało się jedynie u nielicznych, np. posiadają je jamraje.

Brak łożyska sprawia, że samica torbacza wydaje na świat młode w formie jeszcze embrionalnej, po krótkiej ciąży - u dużych kangurów trwa ona tylko miesiąc, ale jamrajom wystarcza ledwie 12 dni. Następnie embrion dociera do matczynej torby i jego dalszy rozwój odbywa się tam, poza jej organizmem.

Kangury olbrzymie mają najlepiej wykształcone torby spośród wszystkich torbaczy, to w niej młode przebywa nawet 10 miesięcy.

Radosław Nawrot

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Groźne podpalenia w Kędzierzynie-Koźlu
      "Wydarzenia": Groźne podpalenia w Kędzierzynie-KoźluPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      1
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na