Reklama

Reklama

Diecezja kaliska odwoła się od wyroku. Nie chce płacić odszkodowania za księdza pedofila

Władze diecezji kaliskiej złożą apelację od wyroku sądu, który zobowiązał ją do zapłaty 300 tys. zł odszkodowania na rzecz Bartłomieja Pankowiaka. Chodzi o sprawę wykorzystywania seksualnego w latach 1999-2000. Bracia Pankowiakowie, Bartłomiej i Jakub, byli molestowani przez ówczesnego wikariusza diecezji kaliskiej Arkadiusza H.

"Władze diecezji kaliskiej, po przeanalizowaniu uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z dn. 23 maja br. dotyczącego roszczeń odszkodowawczych, podjęły decyzję o złożeniu apelacji od ww. wyroku do sądu II Instancji" - przekazał rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski.

"Złożenie apelacji w żaden sposób nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego doświadczonej przez osoby małoletnie ze strony duchownego. Krzywda ta została jednoznacznie uznana i potępiona przez decyzję sądu kościelnego skazującego sprawcę na karę wydalenia ze stanu duchownego" - napisano w oświadczeniu.

Reklama

Diecezja chce, by odpowiedzialność za przestępstwa, których dopuścił się Arkadiusz H. spoczywała wyłącznie na nim i by to on płacił zadośćuczynienie.

Sprawa stała się głośna po emisji filmu braci Sekielskich

Sprawa nabrała rozgłosu po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", wyemitowanego w maju 2020 r. Dokument przedstawił historię wykorzystywania seksualnego dwóch chłopców przez księdza Arkadiusza H. z diecezji kaliskiej w latach 1999-2000.

Ojciec pokrzywdzonych pracował w kościele jako organista, stąd rodzina znała się bliżej z księżmi pracującymi w parafii. Ksiądz wikary Arkadiusz H. często bywał w domu chłopców, był traktowany jako przyjaciel domu. Duchowny najpierw miał zainteresować się Jakubem, a kiedy ten wyjechał do szkoły w innym mieście, ksiądz miał molestować Bartłomieja. Z opisu poszkodowanego wynika, że przychodził do domu wieczorem, za zgodą rodziców zamykał się z chłopcem w pokoju, gasił światło i wówczas dochodziło do molestowania.

Po emisji filmu ksiądz został zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej, a były biskup kaliski Edward Janiak (zm. w 2021 r. - red.) został odsunięty z pełnienia posługi kapłańskiej przez Stolicę Apostolską. Sprawą molestowania małoletnich zajęła się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie po złożeniu zawiadomienia przez Bartłomieja Pankowiaka.

Bracia żądali miliona złotych odszkodowania

Pleszewski sąd skazał Arkadiusza H. na trzy lata więzienia, zakazał pracy z dziećmi i młodzieżą na 10 lat, ale Sąd Okręgowy w Kaliszu w październiku ub. roku uchylił wyrok i umorzył postępowanie w sprawie księdza. Zdaniem sądu sprawa uległa przedawnieniu 20 maja 2015 r. Sędzia Marek Bajger powiedział, że umorzenie nie oznacza uniewinnienia. W uzasadnieniu podkreślił, że ksiądz jest sprawcą zarzucanych mu przestępstw, ponieważ przyznał się, dlatego pokrzywdzonym pozostaje postępowanie cywilne o zadośćuczynienie.

Bracia Pankowiakowie wnieśli pozew cywilny przeciwko diecezji kaliskiej o zadośćuczynienie w wysokości 1 mln zł. Tuż przed rozpoczęciem procesu Jakub Pankowiak wycofał swoje roszczenia.

Sąd Okręgowy w Kaliszu w maju br. zasądził od diecezji kaliskiej na rzecz Bartłomieja Pankowiaka 300 tys. zł wraz z odsetkami ustawowymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy