Trzebnica - bogactwo historii, potencjał przyszłości
Trzebnica to miasto malowniczo położone w dolinie Wzgórz Trzebnickich. Specyficzny urok tego krajobrazu współtworzą rozległe sady na obrzeżach miasta oraz otaczający go z południowej strony Las Bukowy.
Są tu znakomite warunki nie tylko do rozkoszowania się ciszą i pięknem natury, ale i do uprawiania aktywnych form rekreacji. Umożliwiają to piesze i rowerowe ścieżki, prowadzące nieregularnymi, pagórkowatymi terenami do uroczych i nieznanych części gminy.
Bogactwo historii
Trzynastowieczna Trzebnica była miejscem życia i działalności św. Jadwigi Śląskiej, żony księcia Henryka Brodatego. To właśnie z jej inicjatywy wybudowano tu zespół klasztorny i kościół - obiekty zaliczane dziś do zabytków klasy zerowej, zajmujące ważne miejsce na Europejskim Szlaku Cysterskim, stanowiące najznamienitszą wizytówkę miasta. Sanktuarium św Jadwigi Śląskiej jest jedną z dwunastu zachowanych największych budowli trzynastowiecznych w środkowej Europie.
W minionym roku - na mocy dekretu papieża Benedykta XVI - obiekt otrzymał zaszczytny status Sanktuarium Międzynarodowego.
Dzięki tej budowli oraz wiążącej się z nią bogatej historii Trzebnica jest miastem często rozpoznawanym zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
Z działalnością trzebnickiej Świętej związane są także inne pozostałości architektoniczne, takie jak Rotunda Pięciu Stołów czy Kapliczne Wzgórze.
By połączyć wszystkie obiekty związane z tą wyjątkową osobą, utworzona została Duża Ścieżka Świętej Jadwigi Śląskiej, pełniąca funkcje edukacyjno - turystyczne, w oparciu o 7 cnót, którym Jadwiga do końca była wierna. Cnoty te wypisane są na Kamieniach, które z kolei znajdują się w różnych częściach miasta tworząc harmonijną całość.
Drugą perłą Trzebnicy jest dawny kompleks uzdrowiskowy usytuowany w południowo - wschodniej części miasta. W jego skład wchodzą zabudowania dawnego Zdroju Jadwigi - znajdujące się przy ul. Leśnej oraz wspomniany wcześniej Las Bukowy, który przed laty pełnił funkcję parku zdrojowego. Lecznicze właściwości mikroklimatu oraz wód mineralnych doceniali licznie przybywający do Trzebnicy mieszkańcy Wrocławia i miast ościennych.
To z kolei przyczyniło się do rozwoju mieszkalnictwa - w bezpośredniej bliskości uzdrowiska powstała dzielnica zdrojowa. Tworzyła ją spora ilość reprezentacyjnych willi mieszczańskich, z których większość istnieje do dnia dzisiejszego. Gmina Trzebnica planuje rewitalizację uzdrowiskowej niegdyś ulicy Leśnej.
W murach dawnych zabudowań uzdrowiskowych funkcjonuje obecnie ośrodek rehabilitacyjno - ortopedyczny, prowadzący leczenie chorób narządów ruchu dzieci i młodzieży. Z kolei teren Parku Zdrojowego jest miejscem, gdzie mieszkańcy i odwiedzający Trzebnicę goście chętnie spędzają czas, rozkoszując się czystym powietrzem i malowniczymi widokami.
Podążając liczną siecią ścieżek spacerowych i rowerowych można napotkać ciekawe miejsca nawiązujące do historii tego wyjątkowego obszaru. Do najciekawszych obiektów zaliczyć można Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli wraz z Grotą Matki Boskiej z Lourdes, Kalwarię Trzebnicką oraz Willę "Zamek".
Niewątpliwą atrakcją jest także znalezisko archeologiczne, gdzie odkryto najstarsze w Polsce ślady bytowania człowieka pierwotnego. Ok. 500 000 lat temu w okolicach Winnej Góry grupa ludzi z gatunku homo erectus prowadziła tu zbieracko - myśliwski tryb życia. Pozostałości świadczące o jej obecności można obejrzeć w Trzebnickim Muzeum Regionalnym.
Do najważniejszych cyklicznych wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie gminy należą: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej oraz Trzebnickie Święto Sadów. Trzebnica jest również organizatorem Międzynarodowego Ulicznego Biegu Sylwestrowego oraz Maratonu Rowerowego "Żądło Szerszenia".
Potencjał przyszłości
Urząd Miejski w Trzebnicy ubiega się o zakwalifikowanie Trzebnicy jako centrum pobytowego dla drużyn- finalistów UEFA EURO 2012. Główne atuty przemawiające za tą kandydaturą poza malowniczym i pełnym spokoju położeniem jest spełnianie ważnych kryteriów narzuconych przez UEFA - bliskie położenie od lotniska oraz pomiędzy infrastrukturą sportową, a hotelem pobytowym. Na korzyść przemawia również bezpośrednie położenie przy planowanej trasie S-5, łączącej Wrocław i Poznań - miast, w których odbywać się będą mecze EURO 2012. Ponadto istniejąca już infrastruktura wymaga jedynie modernizacji, a nowopowstająca (m.in. kompleks boisk z programu "Moje Boisko - Orlik 2012 zrealizowany zostanie jeszcze w 2008 roku) odpowiadać będzie najnowszym standardom.
Trzebnickie Centrum Pobytowe dla drużyn- finalistów UEFA EURO 2012 to jednak nie tylko infrastruktura treningowa. W skład centrum pobytowego wejdzie również hotel pobytowy dla jednego z finalistów mistrzostw Europy w 2012 roku. Zostanie on wybudowany przez prywatnego inwestora przy ulicy Leśnej w Trzebnicy. Hotel Trzebnica, bo taką nazwę nosił będzie ten obiekt, dysponował będzie 60 pokojami dwuosobowymi, 10 apartamentami, restauracją, salą konferencyjną, siłownią, salą odnowy biologicznej. Cały kompleks odpowiadał będzie standardowi 4 gwiazdek. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Kompleks basenów przy ulicy Leśnej w Trzebnicy
Na IV kwartał bieżącego roku planuje się rozpoczęcie prac budowlanych przy największej inwestycji w powojennych dziejach trzebnickiego samorządu- budowie kompleksu basenów przy ulicy Leśnej w Trzebnicy. Inwestycja ta rozpocznie się jesienią 2008 roku. Kompleks basenów składał się będzie z części otwartej i części zadaszonej. W skład części zadaszonej kąpieliska wejdzie basen pływacki o powierzchni 312,5 m2, basen rekreacyjny o powierzchni 204,6 m2 ze zjeżdżalnią, basen dla dzieci o powierzchni 82,2 m2 oraz solarium, sala odnowy biologicznej, bar i sauny. Część otwarta kompleksu basenów składała się będzie z basenu zewnętrznego o powierzchni 703,2 m2 oraz brodzika dla dzieci z placem zabaw. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane są IV kwartał 2008 roku.
Wznowienie połączenia kolejowego z Wrocławiem
Poprawie ulegnie niebawem połączenie Trzebnicy ze stolicą regionu- Wrocławiem. Planowane jest bowiem uruchomienie kursów nowoczesnego szynobusa, który trasę z dworca kolejowego w Trzebnicy do dworca kolejowego Wrocław Nadodrze pokona w czasie nie przekraczającym 30 minut. Jego trasa przebiegać będzie przez malownicze zakątki gminy i powiatu trzebnickiego.
Tereny inwestycyjne i budowlane
Gmina Trzebnica w ostatnim czasie odnotowuje dynamiczny wzrost mieszkalnictwa. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania i działki budowlane ciągle rośnie. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu miasto planuje utworzenie nowoczesnego osiedla w bardzo malowniczym miejscu wschodniej części miasta- w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórz Trzebnickich i Lasu Bukowego oraz w bliskiej odległości od planowanego Kompleksu Basenowego. Największym atutem tej lokalizacji jest panująca tam cisza i cieszące oko widoki przy jednoczesnym zachowaniu bliskiej odległości od centrum miasta. Osiedle będzie atrakcyjne dla mieszkańców gminy, choć z pewnością zainteresuje także mieszkańców aglomeracji wrocławskiej, którzy cenią sobie spokój i możliwości rozwoju.
Przygotowując zaplecze sypialniane, jednocześnie skupiamy się na tworzeniu atrakcyjnej oferty dla inwestorów. Wiemy, że trasa S-5, której przebieg planowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Trzebnicy otworzy nowe możliwości rozwoju dla mieszkańców i przedsiębiorców. Dlatego już teraz pracujemy nad nowymi lokalizacjami dla przemysłu lekkiego i usług.
Trzebnica w dniach 11-13 lipca 2008 zamieni się w jedyne w Polsce i na świecie
KINO NA ŁÓŻKACH!!!
DLACZEGO ZWIASTUN?
Wiodącą formą filmową festiwalu jest ZWIASTUN. Zwiastun jest reklamą filmową. Ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przekazać nam informację o filmie tak, by go wypromować i zachęcić widza do obejrzenia go. Ale to nie tylko reklama. Często zdarza się, że same zwiastuny filmowe są dużo lepsze niż promowane przez nie filmy.
Dzisiaj możemy już mówić o "sztuce zwiastuna filmowego". Ten rodzaj opowiadania, montaż i dynamika obrazu od wielu lat wywiera ogromny wpływ na całą sztukę filmową. Ze względu na ewolucję tego gatunku zdecydowaliśmy się zaprezentować podczas tegorocznego festiwalu nie tylko ZWIASTUNY FILMÓW PREMIEROWYCH z całego świata (w tym w szczególności amerykańskich, europejskich i azjatyckich), ZWIASTUNY KINA Z LAT 70 I 80-TYCH, ale także po raz pierwszy, nieznane dotąd szerokiej publiczności unikatowe ZWIASTUNY PRZEDWOJENNE.
ZWIASTUN, ALE NIE TYLKO
Podczas Festiwalu zobaczymy również inne krótkie formy filmowe, o podobnej intensyfikacji treści:
- najlepsze dokumenty świata (DOC REVIEW),
- najbardziej kontrowersyjne reklamy na świecie (WORLD AD FESTIVAL),
- najlepsze animacje (ReANIMACJA III),
- teledyski do obrazów kinowych.
Nie zabraknie również:
- najnowszych pełnometrażowych produkcji filmowych
- koncertów do kina niemego
- spotkań z twórcami
TEGO JESZCZE NIE BYŁO !!!
MUZYKA I IMPROWIZOWANY DUBBING. WSZYSTKO LIVE!
Niewątpliwą atrakcją tegorocznego festiwalu będą koncerty muzyki granej na żywo do filmów niemych oraz UWAGA!!! Po raz pierwszy dialogi kreowane na żywo do tych obrazów.
NAGRODY
Podczas festiwalu przyznamy nagrody najlepszym zwiastunom:
- Nagroda publiczności: "Grand Prix Nagroda Publiczności za najlepszy Zwiastun Filmu Premierowego"
- "Nagroda Dziennikarzy za Najlepszy Zwiastun"
- "Nagroda za najlepszą reżyserię" przyznawana przez jury Festiwalu
Również wśród widzów rozdane zostaną nagrody.
W tym roku wracamy do źródeł kina i z premedytacją rezygnujemy z wielkomiejskiego tłoku, multipleksów i klimatyzowanych sal.
Świadomie wybieramy naturalny klimat i kreujemy sielankową atmosferę, by nabrać dystansu do codziennego stylu życia. Spróbujemy zestawić przyspieszenie, jakiego nabrało życie, mające również odzwierciedlenie w ewolucji formy, jaką jest zwiastun filmowy, z zielenią, urokiem i spokojem Trzebnicy.
Odpocznij od zgiełku.