Reklama

Warmińsko-mazurskie: Znika lód z jezior, wiejskie drogi toną w błocie

Gwałtowne ocieplenie i padający od kilku dni deszcz powodują topienie lodu pokrywającego mazurskie jeziora. Lód jest tak kruchy, że załamuje się nawet pod poduszkowcem mazurskich ratowników. Wiejskie szutrowe ulice toną w błocie - strażacy wyciągali z nich pięć karetek pogotowia. - Lód jeszcze jest, ale to jego ostatnie chwile - powiedział w niedzielę rano dyżurny MOPR Tomasz Kurowicki.

Mazurskie jeziora zamarzły przed dwoma tygodniami, grubość lodu doszła miejscami do 8 cm. Jednak gwałtowne ocieplenie z ostatnich dni i padający niemal nieustannie deszcz sprawiają, że lód staje się coraz bardziej kruchy. - Gdy wczoraj lataliśmy poduszkowcem to za nim zostawał już ślad wodny. Lód jest tak kruchy, że załamywał się nawet pod stojącym poduszkowcem - dodał Kurowicki. 

Silna odwilż i padający niemal nieustannie deszcz sprawiły, że znacznie utrudniony jest przejazd wieloma wiejskimi szutrowymi drogami. Wiele z nich tonie w błocie. Minionej doby strażacy z regionu pomagali pięciu karetkom pogotowia, które ugrzęzły w błocie tak mocno, że ich załogi nie były w stanie same z niego wyjechać. 

W niedzielę w warmińsko-mazurskim ma przelotnie padać, podobnie ma być w poniedziałek i wtorek. 

Reklama

PAP
Dowiedz się więcej na temat: warmińsko - mazurskie | Mazury | straż pożarna | jeziora

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy