Nowa transza niemieckiej pomocy. Nie wyślą Ukrainie tego, o co prosiła

Karolina Głodowska

Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
834
Udostępnij

Niemcy ogłosiły kolejny wojskowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Najnowsza transza pomocy zawierać będzie amunicję, pojazdy opancerzone czy systemy usuwania min, a także odzież i generatory prądu i ciepła. W wycenianym na 400 milionów euro pakiecie próżno szukać jednak pocisków manewrujących Taurus, o które prosiła Ukraina. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przekazał, że zanim do tego dojdzie, "trzeba wyjaśnić wiele aspektów".

Niemcy ogłosili nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Nie spełnili prośby dotyczącej rakiet Taurus
Niemcy ogłosili nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Nie spełnili prośby dotyczącej rakiet TaurusAnatolii STEPANOV / John MACDOUGALLAFP

O nowej transzy niemieckiej pomocy dla Ukrainy informuje agencja Reutera, powołując się na rozmowę ministra Borisa Pistoriusa z gazetą "Bild". Niemcy przekażą Ukrainie sprzęt o wartości 400 milionów euro.

Nowa transza pomocy Niemiec dla Ukrainy. Bez pocisków Taurus

Na nowy pakiet pomocy składają się: dodatkowa amunicja, pojazdy opancerzone, a także specjalne systemy służące do usuwania min. Na liście z wyposażeniem znalazły się także odzież, generatory prądu i ciepła, które będą wyjątkowo przydatne podczas nadchodzącej zimy.

I jak Ukraina powinna bezdyskusyjnie cieszyć się z dostaw broni wartej setki milionów euro, tak w oczy rzuca się przede wszystkim fragment dotyczący pocisków rakietowych Taurus.

Niemcy w kwestii tego rodzaju broni nie podjęły jeszcze decyzji, dlatego próżno szukać w zapowiedzi pocisków manewrujących typu powietrze-ziemia.

Na dzień przed kluczowymi rozmowami między sojusznikami Ukrainy w amerykańskiej bazie Ramstein, Pistorius skomentował, dlaczego broń, o którą prosiła ukraińska armia, nie zostanie na razie przekazana. 

Niemiecka pomoc dla Ukrainy bez rakiet Taurus. Nie spełnili prośby Kijowa

Minister Boris Pistorius stwierdził, że decyzja nie była łatwa. Jak donosi agencja AFP, powiedział, że zanim zostanie ona podjęta, "trzeba wyjaśnić wiele aspektów politycznych, prawnych, wojskowych i technicznych".

AFP pisze, że wtorkowe rozmowy będą ostatnimi, które sojusznicy Kijowa przeprowadzą w Ramstein w celu koordynacji wsparcia. W szczycie udział wezmą przedstawiciele z ponad 50 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych.

W lipcu kanclerz Olaf Scholz powiedział, że do 2027 roku Niemcy wyślą Ukrainie pomoc wojskową o wartości około 17 miliardów euro.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Rzecznik rządu o reakcji na aferę wizową: Tak powinno działać państwo
      Rzecznik rządu o reakcji na aferę wizową: Tak powinno działać państwoRMF FMRMF
      Przejdź na