Olejniczak: temat biopaliw nie jest zakończony
Na pewno nie można zaniechać dyskusji dobrej o dobrej ustawie o biopaliwach. Ja podejmę taką dyskusję - powiedział w Faktach RMF minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Trzeba dobrze przygotować dyskusję w Polsce na temat "bio" - dodaje.
Tomasz Skory: Dzisiaj podsumowuje Pan, na tydzień przed przystąpieniem do UE, stan polskiego rolnictwa. Rozumiem, że będzie pan twierdził, iż wszystko jest w porządku o czym świadczy choćby masowy wykup ziemi, taki, który się zaczął parę miesięcy temu.
Wojciech Olejniczak: Ale przez Polaków.
Tomasz Skory: Ależ oczywiście. Dlaczego w takim razie - jak pisze jedna z dzisiejszych gazet - grozi nam czarny rynek białego mleka?
Wojciech Olejniczak: To jest takie polemizowanie ze statystykami również, bo przecież nie od dzisiaj wiemy, że te 370 tys. gospodarstw, które sprzedają mleko do mleczarni, to są te gospodarstwa, które możemy liczyć, jeżeli mówimy o mleczarstwie.
Tomasz Skory: Ale produkuje 800 tys.
Wojciech Olejniczak: Ale jeśli ktoś ma 1 krowę i nigdy nie sprzedawał mleka, to ja przepraszam, to niech będzie w statystyce, ale nie uwzględniajmy go w poważnych analizach rynku. Ja wczoraj byłem na spotkaniu z całą branżą mleczarską w Mrągowie i powiem szczerze, że to było święto europejskie, dlatego że branża mleczarska, to jest branża, którą możemy się szczycić; najnowocześniejsza branża w Europie jeśli nie na świecie. Ponieśliśmy ogromne inwestycje, zmodernizowaliśmy gospodarstwa rolne, które produkują mleko. Powiem statystyk trochę. Po pierwsze - mamy już ponad 40 proc. gospodarstw, które mają więcej niż 10 sztuk krów w sensie sprzedaży, a jeszcze kilka lat temu było tylko 7 proc. gospodarstw mleczarskich, które miały powyżej 10 sztuk.
Tomasz Skory: Rozumiem, że obrazek, w którym z jednej strony mamy mleko zgodne z normami UE w sklepie, a obok mamy babinę, która sprzedaje nasze, polskie, znacznie taniej z bańki, to jest obrazek, który nie wystąpi w rzeczywistości?
Wojciech Olejniczak: Ja nie wiem, czy byśmy sobie, w sensie pozytywnego tego, sprzedaży mleka w różnych formach nie życzyli, ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że to mleko, które będzie sprzedawane, jest sprzedawane w sklepach w Polsce, ale i w Europie - polskie mleko - jest mlekiem najwyższej jakości. Ponad 90 proc. sprzedawanego mleka w Polsce jest w klasie "ekstra". Tego nie wyobrażaliśmy sobie nawet kilkanaście miesięcy temu.
Tomasz Skory: Dość o mleku. Chciałbym zweryfikować pogłoskę od paru tygodni uporczywie krążącą w kuluarach polityki - czy rzeczywiście raport firmy audytorskiej, badającej IACS w zasadzie wyklucza, by system zadziałał do końca roku i w związku z tym wyklucza możliwość wypłaty dopłat bezpośrednich?
Wojciech Olejniczak: Ja się zapoznałem z tym raportem. Mało tego - zapoznał się minister finansów i jest przygotowane rozporządzenie o audycie agencji. Oczywiście to jest etapowo, bo mamy na dzień dzisiejszy gotową część, żeby przyjmować wnioski o dopłaty bezpośrednie.
Tomasz Skory: No właśnie, akredytacja jest warunkowa, a to nawet w potocznym znaczeniu oznacza, że nie do końca wszystko jest dopracowane - delikatnie mówiąc.
Wojciech Olejniczak: To nie jest system, który można by nazwać już mercedesem, ale jest to system, który rozwija się i system, gdzie eliminujemy poszczególne błędy. Firma, która wzięła za to duże pieniądze, duża, znana, międzynarodowa firma jest zobowiązana, żeby to wszystko chodziło jak mercedes. Mam nadzieję, że tak to będzie.
Tomasz Skory: A tymczasem prezes ARiMR mówi: "nie powstaje autostrada, tylko droga", "nie będzie to mercedes, tylko maluch, ale dowiezie nas do celu".
Wojciech Olejniczak: I o to chodzi, żeby polscy rolnicy, mogę zagwarantować, że dostaną dopłaty bezpośrednie pod jednym tylko warunkiem - jak złożą wnioski i zachęcam do tego, żeby składali wnioski, o nic innego nie muszą się martwić. Pieniądze na konto dojdą.
Tomasz Skory: A w świecie wielkiej polityki Pan jest traktowany, jako murowany kandydat na ministra rolnictwa także w nowym rządzie. Potwierdzi Pan?
Wojciech Olejniczak: O tym nie wiem, proszę pytać profesora Belkę.
Tomasz Skory: Ale pan zapewne pytał profesora Belkę.
Wojciech Olejniczak: Nie, nie pytałem pana prof. Belki. Ja robię swoje.
Tomasz Skory: Rozmawialiście jednak.
Wojciech Olejniczak: Ja robię swoje i wczoraj Komisja Europejska powiedział, że Polska w ostatnich miesiącach zrobiła tak duży postęp, że nie będzie żadnych klauzul ochronnych. To są naprawdę wielkie słowa i bardzo ważne dla wszystkich Polaków, bo przecież zamartwialiśmy się o to przez ostatnie lata, a dzisiaj możemy powiedzieć, że 1 maja nic nam nie grozi, będziemy swobodnie mogli handlować z całą Europą.
Tomasz Skory: Jeszcze jedna, kłopotliwa dość sprawa. Pierwsza próba - weto, druga próba - wylądowała w koszu, trzecia próba - właśnie została obalona przez Trybunał Konstytucyjny. Słowem - biopaliwa. Panie ministrze, co dalej z biopaliwami?
Wojciech Olejniczak: Oczywiście ja miałem mało z tym wspólnego. To był projekt poselski PSL. Powiem, że na pewno nie można zaniechać dyskusji dobrej o dobrej ustawie o biopaliwach. Ja podejmę taką dyskusję - jeżeli oczywiście będę w przyszłym rządzie. Trzeba zupełnie inaczej do tego podejść: rzepak i produkcja oleju rzepakowego, to jest jedno, a produkcja bioestrów, to jest zupełnie co innego. Więc dialog i trzeba po prostu dobrze przygotować dyskusję w Polsce na temat "bio".
Tomasz Skory: To samo, tylko inaczej. Dziękuję za rozmowę.