Angela Merkel tłumaczy nastoletniej Palestynce, dlaczego ta nie może zostać w Niemczech
Angela Merkel tłumaczy ubiegającej się o azyl palestyńskiej dziewczynie, dlaczego ta nie może zostać w Niemczech. Niemiecka kanclerz stara się pocieszyć szlochającą nastolatkę, której rodzina stanęła w obliczu możliwej deportacji. Merkel wyjaśnia, że Niemcy po prostu "nie poradzą sobie" z większą liczbą uchodźców.

Do rozmowy doszło podczas spotkania Merkel z grupą 14-17-letnich uczniów gimnazjum w jednej ze szkół w położonym na północy kraju mieście Rostock. Wydarzenie było rejestrowane przez telewizję. Nagranie szybko rozpowszechniło się w sieci. Pisze o nim m.in brytyjski dziennik "The Guardian".
Podczas dyskusji, notabene zatytułowanej "Dobre życie w Niemczech", Reem, palestyńska nastolatka, powiedziała kanclerz Merkel płynnym niemieckim, że ona i jej rodzina, która przybyła do Rostock z libańskiego obozu dla uchodźców cztery lata temu, niedługo będzie musiała zmierzyć się z deportacją.
Dziewczyna powiedziała: "Tak jak wielu, mam cele w swoim życiu. Chcę iść na studia. To okropne patrzeć, jak inni cieszą się życiem, a ja nie mogę."

Merkel odpowiedziała, że rozumie trudną sytuacje dziewczynki, ale "polityka bywa twarda". "Jesteś bardzo sympatyczną osobą. (...) W Libanie są tysiące palestyńskich uchodźców. Jeśli powiemy: 'Chodźcie do nas wszyscy' albo 'Wszyscy z Afryki mogą do nas przyjechać', nie będziemy potrafili sobie z tym poradzić." - tłumaczyła kanclerz.
Dalej wyjaśniała, że ma nadzieję, iż proces decydowania o tym, kto może zostać w Niemczech, a kto musi opuścić kraj, będzie trwał krócej. Musiała jednak przerwać w pół zdania, widząc jak Reem płacze. Podeszła do dziewczynki, pogłaskała ją po ramieniu i powiedziała: "Byłaś świetna. Wiem, że to dla ciebie trudne. Bardzo dobrze opisałaś sytuację w jakiej znaleźli się inni [uchodźcy - red.]".
Jak podaje The Guardian, incydent ze spotkania z nastolatkami, zbiegł się z opublikowaniem raportu, z którego wynika, że niemieckie miasta i miasteczka mają problem ze znalezieniem zakwaterowania dla dużej liczby uchodźców. Problem dotyczy szczególnie miast położonej na południu Bawarii.
Zobacz wideo:
JT