Reklama

Reklama

Historia i teraźniejszość

Podręcznik do historii i teraźniejszości /Lukasz Gdak /East News
Historia i teraźniejszość (HiT) to nowy przedmiot w podstawie programowej szkół ponadpodstawowych. Od roku szkolnego 2022/2023 jest zamiennikiem Wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym. W przypadku klas o profilu rozszerzonym, wiedza o społeczeństwie pozostaje bez zmian.

Historia i teraźniejszość - cele nowego przedmiotu

Dokumenty dotyczące nowego przedmiotu zostały podpisane przez Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka 8 marca 2022 roku. Według ministra, historia i teraźniejszość ma za zadanie zaznajomić młodych ludzi z historią współczesną Polski oraz świata. W trakcie zajęć uczniowie będą uczyć się historii lat 1945-2015. Dodatkowo celem nowego przedmiotu jest nabycie przez młodzież umiejętności interpretacji i oceny aktualnych wydarzeń.

Historia i teraźniejszość - wymiar godzin lekcyjnych

W I klasie liceum odbywać się będą dwie godziny HiT tygodniowo, w II klasie natomiast tylko godzina. Uczniowie technikum zaplanowaną mają godzinę tygodniowo w I, II oraz III klasie.

Mniej godzin zaplanowanych jest w szkole branżowej I stopnia. Tam zajęcia z historii i teraźniejszości zaplanowane są wyłącznie w I klasie w liczbie jednej godziny tygodniowo.

Nowego przedmiotu uczyć mogą nauczyciele z wiedzą oraz kwalifikacjami do nauczania historii lub wiedzy o społeczeństwie. W 2022 roku ruszyły również szkolenia dokształcające, dzięki którym nauczyciele innych przedmiotów będą mogli uczyć również historii i teraźniejszości.

Więcej na temat Historia i teraźniejszość

Wiadomości

Wideo