Reklama

Papua-Nowa Gwinea

Wtorek, 23 lipca 2024 (11:39)AktualizacjaŚroda, 24 lipca 2024 (10:52)

Niepodległe Państwo Papui-Nowej Gwinei jest członkiem Wspólnoty Narodów. To także drugie pod względem wielkości państwo w Oceanii.

Mieszkaniec górzystych terenów Papui-Nowej Gwinei
Mieszkaniec górzystych terenów Papui-Nowej Gwinei/Design Pics RM/East News

Papua-Nowa Gwinea

  • Stolica:Port Moresby
  • Powierzchnia:462,8 tys. km²
  • Ludność:10 mln
Językiem urzędowym kraju jest język angielski, ale powszechnie używane są również tok pisin i hiri motu. W Papui-Nowej Gwinei wielu mieszkańców mówi również w swoich rodzimych językach. Oficjalna waluta to kina papuaska (PGK).

Papua-Nowa Gwinea liczy 10 milionów mieszkańców. Kraj ten jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie na świecie. Stolicą jest Port Moresby. Inne duże miasta to: Lae, Madang, Wewak, Mt Hagen, Goroka i Rabaul. Większość społeczeństwa stanowią Papuasi i Melanezyjczycy. 

Papua-Nowa Gwinea - położenie i klimat 

Kraj oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego. Państwo zajmuje wschodnią połowę wyspy Nowa Gwinea, graniczy z Indonezją na zachodzie i jest oddzielone od Australii wspomnianym Morzem Koralowym oraz Cieśniną Torresa.

Papua-Nowa Gwinea znajduje się strefie klimatu tropikalnego. W kraju panuje wysoka temperatura, a wraz z nią odnotowuje się dużą wilgotność przez cały rok.

Papua-Nowa Gwinea jest uznawana za jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania. W kraju jest wiele raf koralowych.

Niestety państwo to regularnie nawiedzają cyklony tropikalne o niszczycielskiej sile oraz związane z nimi ulewne deszcze. W czerwcu 2024 r. w Papui-Nowej Gwinei zginęło kilkaset osób w wyniku osunięć ziemi w prowincji Enga. 

Papua-Nowa Gwinea - ustrój polityczny 

Papua-Nowa Gwinea jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest monarcha brytyjski, którego reprezentuje gubernator generalny. Władza wykonawcza spoczywa w rękach premiera, który jest wybierany przez parlament

Władza ustawodawcza należy do parlamentu. W Papui-Nowej Gwinei jest on jednoizbowy i składa się z członków wybieranych na pięcioletnie kadencje. System polityczny opiera się na brytyjskim modelu demokracji parlamentarnej.  

Kraj podzielony jest na 4 regiony z 20 prowincjami. 

Papua-Nowa Gwinea - gospodarka krajowa 

Gospodarka Papui-Nowej Gwinei opiera się na rolnictwie. W kraju uprawia się kawę, kakao, palmy olejowe, orzechy kokosowe i herbatę.

Ważne sektory to leśnictwo i górnictwoKraj ma bowiem bogate zasoby naturalne (m.in. złoto, miedź, srebro, ropę naftową i gaz ziemny). Eksploatacja tych zasobów stanowi kluczowy element gospodarki i główne źródło dochodów z eksportu.  

Papua-Nowa Gwinea eksportuje także w dużych ilościach tuńczyka. 

Papua-Nowa Gwinea - historia 

Przed kolonizacją europejską wyspa była zamieszkana przez liczne rdzenne plemiona, które rozwijały swoje unikatowe kultury. 

W XVI wieku do brzegu Papui-Nowej Gwinei dotarli hiszpańscy i portugalscy odkrywcy.

W XIX wieku Nowa Gwinea została podzielona między Niemcy (północ) i Wielką Brytanię (południe). W 1906 roku południowa część Nowej Gwinei została przekazana Australii, a po I wojnie światowej cała wyspa znalazła się pod australijską administracją na mocy mandatu Ligi Narodów. 

Papua-Nowa Gwinea uzyskała niepodległość w 1975 roku. Początkowe lata niepodległości były dla kraju trudne z powodu problemów gospodarczych, etnicznych napięć i powstań - w tym długotrwałego konfliktu na wyspie Bougainville, który zakończył się w 1997 roku.

Papua-Nowa Gwinea - Wiadomości

Środa, 4 października 2023 (14:36)
Twierdzi, że porwali go dla okupu, stracił sprzęt i musiał długo zdobywać zaufanie miejscowych. Teraz dr Gianluca Grimalda ma kolejny problem: prawdopodobnie stracił pracę. Aktywista klimatyczny...